Glad fredag på er!
När jag sparar ned inspiration eller skärmdumpar från internet så brukar jag tänka på det som att jag tjuvläser – eller rider lite på någon annans härliga våg.
Det är en fin linje det där, att inspireras eller att stjäla någon annans ljus. Jag tror att vi är matade med algoritmer och snäva förslag för vad vi ska titta, inspireras och konsumeras av.
Det var en av anledningarna till att jag startade Arts & Tea både som Instagram och som Substack. Jag längtade efter att ge mig själv andra nya flikar, inspiration och främst att det skulle ändra min algoritm. Konst ska knuffa till det, både fysiskt och tydligen på sociala medier också.
Men tillbaka till det här inlägget inspiration från andra på nätet. Dom här återkommande segmenten i bloggen som jag kallar Shoulder surfing är just sånna, man har kikat över en annan axel och fastnar för att man inte kunnat låta bli. Jag delar det jag tjuvkikat på med er.
Jag är väldigt förtjust i långa linne klänningar men intagen midja och halv ärm. Det finns en uppsjö av varianter i år och om jag inte redan hade ett par så skulle den här ligga högt upp på önskelistan
Jag spenderar en hel del skärmtid med att leta efter den perfekta kökssoffan till landet. Det är ju självklart väldigt opraktiskt med en brittisk stoppad sak som inte går att tvätta, men det är ju så vackert. Apropå soffor så funderar vi på att klä om våra istället för att köpa nya. Några sömmar har gått och den cremefärgade sammeten har fått sig en omgång. Om det inte bli så kommer jag definitiv skaffa den här klassiska varianten med svängd armstöd från Newport.
Jag drömmer om en weekend med John. Till Wien, Lissabon, Prag eller Florens. New York vill jag inte till just nu, Usa- vad säger man ens? Den här bilden väckte planeneraren i mig. Kanske till hösten?
Jag har budat på dom vackraste av litografier. Avbildningar av hus i Venedig. Jag hoppas att när jag publicerar det här inlägget är dom på väg hem till oss.
Lampor är bland de roligaste detaljerna när man renoverar, dom har både den praktiska funktionen att helt ändra om en stämning, sen kan dom också kännas som små smycken. Till köket på landet vill jag gärna ha den klassiska Ralph Lauren men den här varianten är både kvalité och inte ruinerande.
Nästa vecka är det bla Liljevalchs med Sofia som står på event schemat. Jag ser fram emot att se en släktings verk men även dessa skulpturer som får mig att tänka på allt Medelhavsmuseet och Etnografiska växt i mig genom åren.
Men London också, det här Instagram kontot är livsfarligt för plånbok om man är en London älskare som jag.
Snubblade över den här gamla artikeln på Houses and gardens hemsida. 90talet och snorrika kulturella New York bor. Tänk va- den här lägenheten väckte liv i hela inredningslusten hos mig.
Jag vet att The Row är kejsarens nya kläder, jag vet att det är för dyrt, jag vet att det är förkastligt i den värld vi lever er- som ett socialt experiment om hur världsfrånvända vi egentligen kan bli. En platssandal för 7000kr… men den här catwalken i stumplesten var ändå något som triggade känslor i mig. Både positiva och negativa. Det kändes nästan som en provokation. Är det meningen att som kan kännas som barn i stumpläst, ska man känna att man är hemma hos? Är det en symbolik vi inte fattar? Är det fult är det snyggt är det helt enkelt idioti eller geni? Ja ni förstår.
Elle galan går snart av stapeln. Min fina vän Marita är med och drar i spakarna bakom eventet. Tema Schack. Om jag skulle gå (inte bjuden såklart) så skulle jag försöka hitta något Jackie Kennedy – Lee Radziwill liknande spader dam aktigt. Handske också.
LooxlikeCarrie får mig alltid att vilja gå på fest eller opera. Carolina och jag ska snart på Romeo och Julia på Operan och jag tror bestämt att det får bli vit lång kjol och dressad kavaj då. Men en pennkjol, kanske sträv… vad tror ni?
Mecka för mocka nu när våren kommer. Jag har en väldigt oversized mörkbrun kavaj från Massimo Dutti som jag tycker är jättefin. Men man drömmer ju alltid om den korta semskinnsliknande Hermés modellen. COS har en smörgul variant som iallafall lika r till färgen. Väldigt fint alternativ till den klassiska trenchcoaten i camel.
Jag ska göra en effort också att börja svara på era kommentarer men frekvent. Lägga in en dag i veckan då ni med all säkerhet får svar. På så sätt kanske ni också vill kommentera mer? Det betyder så mycket eftersom det är det enda kvitto man har på att någon är där av ”rätt” anledning , så att säga.
Ha en fin fredag så ses vi efter helgen!
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: [email protected]
Emma · 1 year ago
Underbart att du är tillbaka här!! Har hoppats och längtat!
Annette · 1 year ago
Så inspirerad av din stil och det du förmedlar. Tack!