Eva velazquez x jimmy beyens

10 months ago

Hola!

Hemma sedan några dagar tillbaka, och jag försöker behålla lite av sommarkänslan, den kan väl inte redan vara slut? Ledigheten har varit väldig härlig, och som jag önskade i tidigare inlägg om hur sommaren skulle bli önskade jag bort mycket scroll och har istället fått läst hela nio (!) böcker. Jag har knappt sett en film eller serie, vilket har varit underbart. Listan på böckerna kommer i ett senare inlägg, för detta inlägget ska nämligen handla om en plats som jag besökte för två veckor sedan i Mahon på Menorca.

Eva Velazquez är en belgisk kläddesigner och samlare av antika föremål och har tillsammans med Jimmy Beyens tillika scenograf, antik – och konsthandlare, öppnat en butik i centrala Mahon. Föremålen kurerade av Jimmy har till stor del hittats i Sverige, och Evas kläder designas och tillverkas i Belgien. Att kliva in i deras värld är lite som att göra en tidsresa. Om jag minns rätt är butikslokalen ett tidigare mejeri/specerihandel och var relativt välbevarad. Gick igång på det gamla “köket” och kaklet som bevarats, otroligt fint gjort! Att dessutom se en Kockumskål och äldre möbler som kommer från Dalarna var nästan en surrealistisk upplevelse i 38 graders värme på Balearerna.

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Ellen och Maria på väg in i lokalen.

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Kläderna är inspirerade av gamla franska arbetskläder, och mycket var så snyggt. Hade vi inte rest med personligt föremål endast (yesss vi gjorde det, funkade galant för 2v solsemester fyi!) hade kanske något följt med hem.

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Den traditionella espadrillen i en modernare touch.

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Poetiskt!

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Var väldigt sugen på hatten, men tyvärr svårburen i Stockholms klimat. Hade jag spenderat mer tid på Menorca så kanske…

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

En bild på det gamla köket, här ser ni tydligt de äldre svenska möblerna. Hur fint?!

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Här vill man slå sig ner med ett glas rödvin/7up (min nya sommarbesatthet) och äta citroner typ?

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Jimmy Beyens berättar för oss om hans kurering och historien om lokalen. Uppe i högra hörnet rester av den gamla skorstenen.

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Välbevarat skåp och där inne på hyllorna hittade jag den gamla kockumskålen.

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

Aaahh en total fröjd för mitt (hoppas också ert) öga, hade kunnat flytta in direkt!

Eva Velazquez x Jimmy Beyens

En av Evas kreationer, så vackert och med hög kvalitet.

Har någon av er läsare vägarna förbi Menorca inom en snar framtid rekommenderar jag absolut ett besök. Om inte så följ dem @jimmy.beyens och @eva_velazquez för inspiration.

xx
Charlotte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.