Att sticka och göra annat med händerna är ofta extremt tråkigt. Jag följer många stickkonton på insta och uttrycket kan vara väldigt… optimistiskt. Glättigt? Tjejerna maler ut projekt efter projekt och allt ser perfekt ut.
För mig är det till stor del en irriterande, seg och jobbig process. Det tar tid! Det måste få ta tid. Att lägga de timmarna på att testa mig fram, repa upp och göra igen är investeringen jag gör för att få ett plagg av fint material med högt affektionsvärde. Ibland blir det inte så jämnt eller snyggt men jag känner starkt för mina sneda små plagg ändå.
Just precis nu sitter jag med en modifiering av min dotters Första tröjan, mönstret har Julia Bäckman skrivit. Gratis att ladda ned! Jag har gjort säkert fem stycken av den här till både mina och andras barn. Den här är i blandat ärvt och loppet restgarn, trevligt med en randig effekt tycker jag.
Min unge har växt och tröjan hade gått sönder lite så jag har repat upp den nedtill för att förlänga bålen och göra en ny mudd. Känner mig så kapabel!! Mamma fixar.
Tröjan är nog färdig att maskas av alldeles strax.
Sedan ska jag lägga upp en riktigt mysig liten teststickning för Mitzo i det här underbara, kallt rosa garnet i ull och alpacka! Det är Lang Yarns Carpe Diem (Reklam pga garn och mönster mottaget pga teststickningen). Jag älskar alpacka, det är lätt och lent med ett fint fall.
Håller ni på något med händerna just nu? Kram
Parfymintresserad psykologstudent och tvåbarnsmamma. Jag gillar mode från 80- och 90-talet, att rota på second hand-butiker och att scrolla på auktionssidor
Instagram: a.vestergren
Christina · 6 months ago
Gjorde precis klart icord-avmaskningen på bålen på Petit Knits cumulus blouse igår mellan läggdags och första uppvaket för min sex månaders igårkväll. Så svårt att slita sig när man är sååå nära att bli klar tycker jag, ibland får stickning gå före sömn. Extra motivation för mig är att jag tänkt hoppa på Naturskyddsföreningens utmaning med att köpa max 5 nyproducerade plagg (https://www.naturskyddsforeningen.se/kampanj/max-5/), så då blir stickningen (och Vinted) ett sätt att uppdatera garderoben lite. Så mys med inlägg om handarbete i bloggen tycker jag, stor kram!
Andrea Vestergren · 6 months ago
Åh, cumulus har stått på min vill göra-lista ett tag, får bli en till våren tror jag. Den är så fin att bära både med ringningen antingen fram eller bak! Och jag håller helt med, jag satt uppe till 12 på natten igår för jag ville absolut göra klart avmaskningen på en luva<3
Athena · 6 months ago
Gör inget med händerna just nu, men hade velat börja måla lite. Men hinner knappt med skrivandet och böckerna som är det största intresset så får hålla mig lite till. Så fint att få känna den där kapabla känslan!
Andrea Vestergren · 6 months ago
Är så fascinerad av er som har orden som medium! Spännande<3