Hur jag fyndar och min stora bevakningslista på sellpy

1 year ago

Hallå där! Jag hade frågelåda på insta. En frågare undrade vilka märken jag söker på på Sellpy eller om jag söker på material. En annan ville veta hur man hittar billiga saker på samma app.

Jag slår ihop frågorna för svaren hänger samman. För att skryta så är jag en riktig sakletare som kan hitta väldigt bra grejer i vilken skräphög som helst. Dels behöver man nog en vild fantasi som snabbt kan se potential i olika plagg av varierande stil. Dels behöver man tycka det är tillräckligt roligt att leta för att man ska ägna sig åt det en bra stund, helt enkelt.

Först och främst är den bästa Sellpyregeln att filtrera hårt, men det vet ni ju redan. Ställ in storlek, färg, material, typ av vara, maxpris och vilka mönster du vill ha.

För att svara på hur man hittar billiga saker hjälper det om du har en stil som inte är i trend. Märkena som ligger under ”premium” är aldrig prisvärda fynd utan vi måste leta i mer okända segment. Jag kollar ju efter 80- och 90-talsplagg där och de kan vara i toppskick för nästan inga pengar. Ofta av okända märken eller sådana som riktar sig mot en mer damig:) kund. Ja, faktiskt tantmärken! De har bra kvalitet och klassiska snitt. Du måste bara styla dem på ett kreativt sätt. Sedan är det bara att skrolla och skrolla för att hitta silhuetterna som fångar ditt öga.

Åter till första frågan, vad jag söker på. Jag är inte den som är den utan här kommer jag bjussa på en redig lista av specifika märken jag samlat på mig under åren som sellpyjunkie. Håll fast vid det jag sa, det är alltså mest tantmärken i 90-talsstil och ditt jobb är att sålla ut guldkornen! Here goes: min sellpylista. Säg till om ni hittar nåt kul!

Kläder:

  • Andiata

  • Anna Holtblad

  • Ann Taylor

  • Baboo

  • Basler

  • Birgitta

  • Bitte Kai Rand

  • Bogner

  • Carachtere

  • Dino moda

  • Franco callegari

  • Gamla Kappahl

  • Gamla Lindex

  • Gerry weber

  • Gunilla Pontén

  • Guy Laroche

  • Hennes Collection

  • Jensen

  • K.U.S

  • Kello

  • Kellermann

  • Laura Lebek

  • Laurel

  • Lecomte

  • Lene sand

  • Liz Clairborne

  • Louis Féraud

  • Marc Cain

  • Mari Philippe

  • Mexx

  • Munthe plus Simonsen

  • Nk/Color Club

  • Peter hanh

  • Pret

  • Rena Lange

  • René Lezard

  • Rils

  • Rosner

  • Steilmann

  • Stockmann Silk

  • Strenesse

  • Turnover

  • Yessica


Väskor

  • Coccinelle

  • DKNY

  • Don Donna

  • Etienne Aigner

  • Furla

  • Salvatore Ferragamo

  • Tosca Blu

 

Skor:

  • Bally

  • Bruno Magli

  • Charles Jourdan

  • Don Donna

  • Pertti Palmroth

  • Pura Lopez

  • Rizzo

  • Shape by Ecco

  • Wildflower

 

Jag hade kunnat fortsätta men jag håller det mediumkort för nu. Har ni några andra bra tips för fynd på Sellpy? Kram

Karin · 1 year ago
Hej, kul att läsa om dina 90-talsfynd. Men...som en person som var ung på 90-talet så kan jag ju inte riktigt hålla med om att det är "tant-märken". Detta är ju vad ungdomar bar på 90-talet :) Kommer ihåg att vi på 90-talet fyndade 70-tal på second hand. Att 90-tals kläderna någon gång skulle komma tillbaka och klassas som "vintage" trodde vi dock aldrig skulle ske. Önskar att jag hade sparat en del av min garderob.

Andrea Vestergren · 1 year ago
Haha ja, så går cykeln! Kul:)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.