Hemma

2 years ago

Jag vaknade upp med ett milt halsont och sviktande doftsinne så jag ägnar mig åt annat än parfym. Vi är två veckor in i stambytet och jag är aldrig så medveten om privilegiet i att ha ett hem som känns återhämtande som nu, när vi inte bor här fullt ut.

Aldrig kan jag välja ett spår och vila i det, jag är kluven till allt. Dels känner jag att renovering och inredning något som är förunnat en viss skärva människor i samhället och det är en exklusiv och exkluderande, mycket dyr aktivitet. Å andra sidan är man väl bara ett däggdjur som vill fixa ett tryggt och fint bo åt sig själv och sina ungar? Plus: det är kul!

Det mesta i vårt hem är ärvt, loppat eller från nätauktioner. Några grejer är ordentligt genomtänkta nyköp. T.ex bord, hur kan det vara så svårt att hitta rimliga soffbord? Man måste typ bygga ett själv.

Egentligen är jag nog inte så bra på inredning. Eller såhär, jag har svårt att visualisera en hel bild och ett koncept i huvudet men jag vet exakt vad jag vill ha när jag ser det. Mer detaljstyrd än konceptuell antar jag. På loppis lämnar jag aldrig bra lampor, fina tyger, speglar och konst. Jag läste ett tips att man kan ha sju ljuskällor i ett rum. Det låter mycket men de utrymmena jag känner mig nöjd med hemma har faktiskt många lampor.

Konst konst konst. Jag är uppvuxen med en förälder som är konstnär så jag har nog en sorts preferens med mig hemifrån. Jag bläddrar alltid bland tavlorna på loppis för att leta svartvita etsningar, ofta med lite dystra naturbilder eller abstrakta motiv. Även oljemålningar, gärna bleka landskap eller stilleben. Jag bryr mig väldigt lite om att det ska vara ett visst namn men har en bevakning på Gunnar Norrman på Auctionet. Med etsningar kommer du undan med lite lägre priser än t.ex oljemålningar. Bra!

 

Hemma

Älskar den här delen bredvid matbordet. Jag vill ha mina lampor såhär, bulliga! Ljusstakarna är Orrefors, ser dem på loppis då och då. Bra att samla. Ivar-skåpen är  målade m Ottossons Engelsk Röd

Hemma

Gardiner i rejäl bomull typ 50-tal från loppis i Malmö. Lampskärm Vint:ish market

Hemma

Draperiet har jag ärvt. Gjort av eller under norska textilkonstnären Frida Hansen. Omklädd 40-talsfåtölj. Sidobord &Traditio.n. Kudden och överdraget till puffen har jag sytt av loppistyger 

Ändå kul med lite hemmapiff! När allt är lugnt här efter renoveringen ska jag försöka göra ett asgulligt och vackert barnrum till mina ungar. Puss

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.