Hej Björk & Berries, så kul att ha er här. Berätta om företaget och era produkter!
– Hej! Björk & Berries började som ett litet lokalt projekt i norra Sverige med en önskan om att bevara magin i vår natur, dess skönhet, dofter och läkande egenskaper. Med handplockade löv och bär från skogen fångade vi essensen av den svenska floran med vår första naturliga parfym och lade grunden för vad Björk & Berries är idag. Vid utvecklingen av våra produkter använder vi det bästa naturen har att erbjuda och genom den senaste teknologin omvandlar vi det till lyxiga formuleringar där textur, doft och prestanda är lika viktiga.
Dofterna utgör fortfarande själen av Björk & Berries, vi jobbar nära parfymörerna Jerome Epinette och Pierre Wulf och skapar med naturliga och syntetiska parfymoljor upplevelser som för dig rakt in i den svenska naturen. Alla våra parfymer är veganska och vi är stolta över att den ekologiska fermenterade alkoholen till våra parfymer görs av restprodukter från matindustrin. Här är Björk & Berries idag, en blandning av naturen och modern teknologi.
Var kommer kärleken till hudvårdsprodukter ifrån?
– Vi ville hitta ett sätt att utforska den svenska skönhetstraditionen, som björk, havtorn, hallon och havre och förvandla den till lyxig ansiktsvård. Vår ansiktsvård är utvecklad utifrån hur det är att leva med de växlande svenska årstiderna. Sortimentet kan blandas och matchas för att rikta in sig på olika hudtyper i alla klimat, kallt som varmt. Vi tror på enkla skönhetsrutiner och använder en minimal mängd ingredienser som ger maximal nytta för huden.
Låter som en dröm. Hur definierar ni känslan i era produkter?
– Vi använder naturen som ett filter för att hitta en enkelhet med inslag av doft och färg, och definiera vad som är lyxigt i vår värld. För att säkerställa att alla Björk & Berries produkter är naturliga och skonsamma har vi definierat en standard som alla våra produkter lever upp till. Vi kallar det våra Ecoluxury Criteria. Eco innebär att noggrant välja de mest potenta ingredienserna som naturen har att erbjuda för att utveckla rena, giftfria formuleringar som är snälla mot huden och människor såväl som mot djur och miljön. Luxury innebär att vi aldrig kompromissar med resultat och kvalitet, vi skapar raffinerade produkter där textur, doft och prestation är lika viktiga.
Har ni någon företagsfilosofi?
– Var snäll mot hud, människor, djur och natur.
Hur tänker ni kring hållbarhet?
– Hållbarhet är något som ständigt utvecklas och förändras på marknaden och vi är proaktiva och följer noggrant utvecklingen för att kunna anpassa våra produkter efter nya förhållningssätt och en mer hållbar värld. Hållbarhet är utgångspunkten i allt vi gör och alla beslut vi tar genom hela processen, vi gör medvetna och informerade val att vara så hållbara som möjligt och mycket research ligger bakom varje produkt. Det är en konstant utveckling och kan alltid bli bättre, en spännande utmaning som hela vårt team jobbar med från olika håll och expertisområden.
Kan ni berätta lite om processen med skapandet av en ny kollektion?
– Vi börjar med frågan: “behövs den här produkten, vad skulle den fylla för syfte i sig själv och i hela sortimentet?”
Sedan drar processen igång och självklart är ingredienserna centrala. Samtidigt ser vi hur förpackningen kan se ut för att vara hållbar samtidigt som den skyddar produkten. Sedan följer den mer kreativa fasen där vi spånar, delar idéer och inspiration. Det kan vara allt ifrån en saga, bild eller produkt.
Beskriv Björk & Berries med tre ord.
– Svensk natur, modern teknologi och såklart doft!
Vad är er vision om framtiden?
– Att hållbart utvecklas och nå ut till fler marknader och dela den svenska skönheten med världen. I höst kommer vi släppa vår nya Home kollektion som vi är väldigt glada att få visa upp.
Det ser vi fram emot! En sista fråga, finns det något ni vill rekommendera?
– Ja, skapa små rutiner med våra produkter och mixa dem med varandra, det ger bredd till produkten. Vi delar olika rutiner på våra sociala medier, nyhetsbrev och webben, så håll utkik!
Se hela Björk & Berries sortiment här!