Hej,
Hoppas ni har en fin onsdagskväll, jag är vaken för en gångs skull denna veckan. Varit katastroftrött och somnat när jag nattat varje kväll. Kanon verkligen för sinne och själ, NOT. Nej men livet blir ju så kort, man hinner ju ingenting.
Men vi är på g, garderoben är uppackad och köket någolunda ok. Trädgårdsfirmor kontaktade för att sätta häck,soffan ska snart köpas. Sen lampor- FÖR guds skull glöm inte lamporna. Vi behöver dubbelt upp från det vi hade. Och jag är sugen på fina lampor, lampor med själ, hehe!
Var med en vän till stockholms auctionsverk för att kika på en fåtölj, mycket fin. Men jag hittade en lampa, se va fin på bild nedan. I och med att vårat hus är så nytt och modernt så är det så viktigt för mig att blanda upp med vintage och saker med historia för att skapa intresse, mys och tanke. Jag vill kunna välja varje sak med omsorg.
Just nu är det mycket plotter och saker överallt, det känns oundvikligt då inga av sakerna fått sin faktiska plats än.
Skulle så gärna vilja se hur vår trädgård kommer se ut. Jag vill att den ska va vild, grön och avkopplande. La in lite bilder på känslan jag vill åt.
Försöker också njuta av varje morgon nu -jag hinner alltså läsa 30 min nu på bussen, ofta för trött på eftermiddagen men på morgonen är det guld värt!! Snart läst ut en bok som hetter The wedding people, som jag köpte redan i April men den har legat och varvats med andra böcker 🙂
Sov gott,
Puss på er
Att diskutera inredning är en stor del av vårat liv
LAMPAN
Sen älskar jag gult sen många år – havre,smörgul eller solblekt gul. Vi har nästan för mycket nu iom att vi målade vårat sovrumi den färgen. Så mitt skåp sedan innan och hallbänk kommer kanske vi för mycket. VI FÅR SE!!
Jag älskar vintage och second hand browsing – besatt. Bor i Nacka med min man och två barn. Älskar katter men har ingen på grund av allergi. Jobbar som produktutvecklare på MONKI och har ett brinnande intresse för mode.
Håller på med mitt egna företag vid sidan av som heter Fluffy corner- en resa jag vill dela med mig av då det inte är en dans på rosor att starta eget vid sidan av heltidsjobb och familj, men ack så viktigt för mig själv. Jag är en hejare på att påbörja saker men sämre på att avsluta. I ett annat liv hade jag velat va sångare, jag älskar god mat, kvällspromenader, somna in min mans knä när vi ser film, älskar pilates och önskar jag mediterade mer! Välkommen till mitt liv!
Följ mig gärna på insta för dagliga updates @katarinaekvall
Andrea Vestergren · 5 days ago
Det ser så trevligt ut! Kul att få börja från grunden och fylla på med det man verkligen vill ha<3