Jag läste någonstans – tror att det var Anna Berglund som la upp en stories om att man rustar sig för nytt år som en Navy Seal, nu har hon i ju för sig ungefär 100% fler barn än jag men jag kunde relatera till hur man måste få vardagen att ha en hel det struktur och att det är att hoppa upp på lätta fötter vid kvart i sex och sen inte tänka så mycket på det. Det är en sport.
Inna lämning har jag vart ute med hunden en timme, kokat gröt och pussats med läxläsande 11 åring. Sen klätt mig i jeanericas bästa byxa och Toteme’s bästa tröja för att ramla iväg i foträta skor och varm kappa.
Min långa päls från förra året är räddningen i den här vinterkylan. Såg att det finns en liknande här. Orginalet är här men jag förstår att det är något man sparar till och inte klickar hem hur som helst. Men ni är så många som frågar/ så jag svarar.
När solen lyser över Vasastan känner jag min nära nostalgin och här brukar vi stå tillsammas och prata om när vi sen blir gamla och ska skaffa en mindre lägenhet och om det skulle kunna vara lärkstan då…
Äter nästan bara asiatiskt just nu. Har svårt med aptiten med den här medicinen så man måste hitta något som fungerar.
Varit på teater igen och hade favorit tröjan ingen -väska från toteme som jag fullständigt älskar och en matchande halsband.
Byxorna har jag inte tagit av mig på hela vintern. Mitt ärligaste varmaste mjukaste tips – här. Ser ut som proper kostymbyxa men är som mjukis.
Får inte nog av Eugen Johansson, Grünewald och Milles just nu. Håller på med en grej.
Palais de Tokyo doftar öppen spis på det bästa av sätt. Ni kan köpa det på Oscar och Clothilde på Birger Jarlsgatan.
Gått tillbaka till en gammal klassiker men i ny förpackning. L’occtains shea butter som doftar som tvål gjorde när den var bara tvål. Rent, pudrigt och lite varmt.
Går mkt på Pilates och Barre just nu. Efter är det carbonara och påfyllning som gäller.
Gick förbi NK och testade Social society’s bas alpaca och Kashmir. Så himla fina modeller och färger- speciellt den här.
Har startat bokklubb med Arts&Tea, vår första träff är i februari och vi har fått vara i Morjas lokal på Humlegårdsgatan. Så himla mysigt att få träffas på lokal och ha bokklubben live.
Just nu läser vi ” If we were Villains – M.L Rio
Fick ett bud med en tröja och en kokta i ull och silkes blandning. Känns som att fuska när man lämnar hemmet för dom är så mjuka och lystern är nästan som i ens sidenpyjamas.
Finns här att kunna kombinera tillsammans eller ha var för sig.
Satte en fin scarf under polotröjan och det blev som ett smycke.
Båda ihop var nog ändå finast, fint med kofta som lager. Tror jag ska matcha med min skinnkjol på onsdag när jag har mötesdag.
Vi hörs snart.
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: [email protected]
Malin · 5 months ago
Inspirerande! Många fina stilrena tips <3 Blev också inspirerande av den fina handukshyllan/kroken i ert badrum - inför stundande renovering här hemma :) Vet du vart den kommer ifrån?