Hej vänner,
Det andra nyhetsbrevet för Arts & Tea – The Art of: Gems är nu publicerat! Det känns fantastiskt att skapa innehåll på det här sättet – att ge ämnen, som ibland kan uppfattas som både lättsamma och ytliga, en djupare och mer eftertänksam dimension. Den här typen av form och uttryck är något jag har letat efter länge. Innehållet växer också! Som betald medlem får du inte bara tillgång till vårt öppna nyhetsbrev varje månad, utan även exklusiva, mer personliga inlägg och delningar. Det kommer att bli en bokklubb, ett kalendarium för konstnärliga event och mycket mer.
Jag skulle bli så glad om ni ville vara en del av detta. Ni har alltid varit en viktig del av min vardag och den inspiration jag hämtar från er. Hoppas verkligen att ni vill följa med även på Arts & Tea. Här hittar du nyhetsbrevet och medlemssidan.
Här hittar du nyhetsbrevet och medlemssidan.
Ser fram emot att ses där!
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: [email protected]
D · 2 years ago
Jag hade gärna följt men jag tycker att det är synd att du väljer att göra detta på engelska. Jag undrar vad syftet med det är? Självklart förstår jag men för mig blir det konstlat och fokus hamnar mer på det språkliga än innehållet. Tyvärr.
Julia Hichens · 2 years ago
Hej! Vad tråkigt att du känner så. Jag har många följare på bloggen som kommer från andra länder än Sverige, antar att dom använder translate sedan länge. För mig känns det helt rätt i detta format och Substack är delvis en sådan stor och internationell plattform. Tanken var ju som jag skrev att komma från daglig ”min dag bloggare” så som du kanske märkt när du läst. Så det språkliga förändras även i relation till detta. Har lite svårt att förstå hur du menar att fokus handlar om att det språkliga, men nyfiken på att förstå. Som sagt tråkigt att du inte kommer med. Men stort tack för att du läst här. Ha en fin lördag! Julia
Fanny H · 2 years ago
Hej, måste tyvärr hålla med. Både språket men även att det skulle kosta pengar att läsa om tips? Tror inte detta ligger rätt i tiden med allt annat som är av inspiration. Hoppas det lyckas. Men tror att en copy p av din vän Caroline S inte är av intresse. Och nr 2, te är gott.. men vin godare. Ingen bryr sig om alkofritt 2024. Ha en fin jul.
Julia Hichens · 2 years ago
Trist att du känner så. Ha det gott i fortsättningen, Julia
L · 2 years ago
Jag håller med om engelskan att det känns som att språket är lite för konstlat, ChatGPT? Det är också svårt att ta ställning till att betala för prenumeration efter endast ett nyhetsbrev. Sen saknar jag de rena blogginläggen med blandat och mer reaktivt innehåll, och hoppas inte att nyhetsbrevet är tänkt att ersätta bloggen. Det spontana bloggformatet inspirerar mig mer.
Julia Hichens · 2 years ago
Hej Lisa. Tråkigt att du känner så. Vad gäller bloggen är det fortfarande oklart. Ha det fint framöver. Julia
Rebecca · 2 years ago
Hej Julia. Har du slutat med din fina blogg? ♥️
Sam · 2 years ago
Måste hålla med om övriga kommentarer. Älskade din blogg förut men nu känns allt så pretensiös och konstlad.. Allt känns så "rätt". Och du blir defensive när någon påpekar något. Trist för som sagt har följt dig ett tag.
Cecilia · 2 years ago
Vill oavsett om du slutat eller ej säga tack för en härlig blogg och tack för all underbar inspiration❤️