Få saker är så självklart på sommaren som en sval, smickrande klänning. Inte för uppklätt men inte heller formlös och klumpig. Jag upplever att trender ofta stället till det med just klänning. Det blir mycket mönster, eller ballongärm eller cut outs i mage och rygg.
Jag är ju ett stort fan av att kunna använda mina plagg säsong efter säsong (även om det säljs och kommer nytt ibland).
Här är ett litet collage med modeller som jag antingen redan har eller verkligen skulle vilja ha. Sådana som ni med all säkerhet kan ha igen och igen, utan att varken mode eller kroppens föränderlighet kommer stå i vägen.
/ J
Broderie Anglais är en risktagare . Kan bli alldeles för sätt för min smak. Men denna från Zara såg precis lagom påklädd ut för att ducka studenten känslan. Toteme gjorde en klänning förra året som jag ”missade” hoppas att den kommer på rean i år. Men den här är ett bra alternativ.
H&M har precis släppt den här ribbade Polo Ralph Lauren ispirerade saken i stickat med marin kant. Så fint till nätt sandal och strandväska.
Massimo Dutti är så duktiga på Bias Cut, det faller så fint och smickrande över bålen. Den här färgen är också magiskt i en dov blå/grå skimrande nyans. Skulle vara extra fin med en chunky stickad tröja om axlarna.
Från Massimo Dutti hittar vi även den här t-shortklänningen. Den är arbetat med de där två sömmarna och inte genomskinlig. Fint till bruna seglarskor.
Toteme är otroligt duktiga på stickat och enaxlat. Den här är som en festklänning i sig, tung och ribbad men snyggast till flipp flopp och kuvertväska eller en stor scarf runt axlarna.
Även denna från Totême är helt ljuvlig. Leker med Hamptons skjortan från Polo Sport i mönstren men på ett mer subtilt sätt. Sälja exklusivt på Matches.
Jag har den vanlijgula varianten som jag köpte för att ha till min tjejfest förra våren. Den ska få följa med till Frankrike i år. Bli lite mer använd…
En annan klassiker är den kortärmade skjortklänningen. Gärna randig för att skapa längd. Ett knyt i midjan som du enkelt kan byta ut emot ett dressat läderskärp.
Vilka är era sommarfavoriter, Har jag missat något?
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: [email protected]