Det står slipins i min garderob, nysulade och redo för nysopade trottoarer. Alla bilder som ser ut såhär väcker en liten fågel i mitt bröst.
Jag tror att det får bli en liten oljerocks-peppe i år. Har tittat så länge på Barbours men hoppas infernaliskt att Totême ska göra en som matchar mina oljerockar därifrån. Lägger in ett publikt önskemål här i etern.
Jag tror jag hittat den mocka jacka jag alltid letat efter. Men jag vill så gärna att den ska matcha min Tote bag i precis samma nyans. Det är inte säkert att den gör det. Medans jag roar mig med denna smått oviktiga och hjärndöda sysselsättning kan jag vila ögonen på den här våriga bilden. Är ni team matcha exakt eller låt nyanserna finnas?
Manchester och patenterat skinn är allt jag har på mig just nu.
Om jag någonsin varit sugen på en serie förut så har jag nog knappt varit i den här peppen! Låt mig vara en helg och bincha allt! ”Feud: Capote vs The Swans
Scarf och låga tofsar blir vårens frisyr. Jag vågar ju inte klippa mig och är så trött på diadem och stora spännen.
Allt vitt. Precis allt. Vill ha tjocka vita chinos i bomull. Jag vill ha linneklänningar, Magnum shorts och krispiga Oxford skjortor.
Drömmer mest om Frankrike nu, vi blir där nästan hela sommaren. Det känns som det vackraste av minnen att få fylla 40 år precis såhär. Bergen, havet, barnen och en baguette.
Den här bilden från House of Cards fick mig att scouta det finaste randiga sidentyget till våra vårkuddar i salongen. Ska sy till helgen.
Ungefär såhär kände jag mig hela veckan. Relatera?
En liten petit Marc Cross har legat på min önskelista i snart 6 år. Är det de jag önskar mig i födelsedagspresent? Kanske också den patenterat läder? Som en lackad godis.
Den här klänningen från Totême känns perfekt för mig att ha när jag och Carolina ska gå på Svansjön. Sen varje jul och nyår i alla tider. Hur kan något vara så enkelt och intressant på samma gång? Totême såklart, ni känner ju mig. Den är som en liten rustning, Jeanne d’Arc.
Den här bilden väckte något i mig. Blev så akut sugen på Vårsalongen så jag får gå i nästa vecka.
Här har vi kuddarna igen, eller inspiration till känslan jag vill år med kuddarna. Kanske måste börja sy redan ikväll?
Vad inspireras ni av just nu?
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: [email protected]
Rebecca · 2 years ago
Klart du vågar klippa dig! Det är en sådan befrielse, ett reningsbad. Jag gör det med några års mellanrum, känner mig aldrig så vacker & sexig som i något längre page
Hanna · 2 years ago
Jag inspireras av dig!
Anna · 2 years ago
Började kolla på Feud, tack för tips! Kollar på serier o filmer flera ggr, första gången för förhandlingen och sen för inredningen och den här har mycket att bjuda på. Miljöerna, kläderna! Bor på västkusten och jag önskar mig en sydvästbäst i regn och blåst. Haft min nya jeanskjol hela veckan, fått så många komplimanger för den och jag hittade hem i det plagget på något vis.
Annette · 2 years ago
Av dina inlägg!
Eva · 2 years ago
Tack för fin inspiration! Blir nyfiken på Frankrike, du får gärna berätta mer om era planer. Älskar Frankrike och drömmer om att spendera mer tid där igen.