Hösten börjar alltid med stickat och Filip flopp. Lapsang te och bokhandel. Det är inpackningar och träning. Grytor och morgonrockar. Vässade pennor och filofax. Det är helt enkelt allt som är härligt.
Jag träffade min fina Vän på Malin och drack lite kallt. Köpte lite blommor, rökte en smal cigarrett och tog tvärbanan till ett event. Så fint med lite tid ihop även om den blir stulen mellan två destinationer.
Jag såg nya glassbarer på Nybrogatan och blev sugen på att få designa någon offentlig lokal så som café eller butik. Det blev nästan som ett behov. Enda jag kan tänka på nu.
Malin och Jag var bjudna till Elsa Billgren och Sofia Woods realesparty på Millesgården. Det är som vanligt helt golvande att komma till Millesgården. Som ett litet versaille mitt i staden.
Fick äran att träffa många begåvade och inspirerande människor jag aldrig träffat förr. Samt endel som jag saknat. Det bjöds på snittar och vin och jag drack kanske ett glas för mycket. Men det är svårt att inte vilja ha mer av allt i ett sånt här sammanhang.
Vi fick höra om bakgrunden till boken och på plats var även någe av dem vars hem som besökts. Sen blev jag vän med Hannes och det var kanske veckans höjdpunkt. Vi tog oss ned till Riche. Pratade inredning, inspiration, kök, marknadsföring, pojkvänner, hundar, dans och humor. Sen smittsammare vi lite och delade taxi. Världen härligaste verkligen.
Jag glömde som vanligt bort att be någon ta en stylish bild så det blev såhär.
Fick inviga min födelsedagspresent och inser att Orgaza seg fungerar till allt.
Dagen efter var jag minst sagt lite trött.
Mitt hår blev gråare bara av farten och jag bestämde mig för att klippa av det lite hos min frisör Moa.
Väntar på vår platsbyggd garderob och testar olika filtar och bäddningar. Tror jag ska designa och sy ett eget överkast i helgen. Har en så fin idé där.
Inga tavlor har fått komma upp än. Det är så mycket som händer runt omkring i lägenheten. Alla små detaljer, vinklar, paneler, skrymslen, serveringsgångar och annat att vi inte ens upptäckt allt än. Men snart ska jag skaffa krokar till tavellisterna. Här i barnrummen ska speglar och deras egna alster få komma upp.
Eli och jag har varit i saluhallen var och varannan dag. Han är så fascinerad av fiskarna. Dessutom har han en ny vän i Turkiska kaffeshopen. Han bjuder alltid på honungskakor.
Jag har tagit en första sovmorgon utan snickare i lägenheten. Tänk när det bara är vi här med våra rutiner och vardag igen. Det känns som ett liv sedan vi var på en sån plats.
Jobbhissen igen. Det här är väl dom dagens jag har va?
Letar efter det perfekta tyget till vår sovrumspall. Stod och höll i det här från Dedar men som så ofta med mig sitter jag lite på stressen och ombestämde mig i sista sekund. Ni får se sen när jag är färdig med min vision.
Jag har fått höra en del morgonserinader. Harry spelar på Elis lilla elpiano och Eli spelar på Johns Gitarr.
Man kan åka båt från stan till mitt jobb och jag känner att jag har inget recept på hur saker känns helt rätt och riktigt men det här med båttur i tidiga höstmorgonen. Det var helt klart en bra ingrediens.
Blogger for The way we play. Stockholm based since 1984, I have cultivated a life where I think sophistication meets a genuine passion for the world’s finer aspects.
With an acute eye for detail, I navigate through realms of travel, fashion, and wellness, always seeking to balance elegance with the feeling of nurturing living.
I belive these experiences have shaped a unique perspective on contemporary life, one that I am eager to share with others. Whether it’s uncovering hidden gems on my travels, exploring a way to keep my classic style modern and interesting, or offering insights on style and growing as a person – mother, friend and wife. Shortly put: life as I know it. I often tend to celebrate life’s nuances and strive to do it with grace and authenticity.
Mail: [email protected]
Ann · 4 years ago
Vilket mysigt inlägg, tack! Gillar din lugna eleganta färgsättning i lägenheten. Ser fram emot att få se hur allt faller på plats.
Kristin · 4 years ago
Vad roligt och titta in här och se att flera fina inlägg väntar, jag har saknat dina uppdateringar! Lägenheten är superfin och din sensommar/höststil lika så!
Malin Rudén · 4 years ago
❤️