Tänk att du mer än duger

5 years ago

Tänk att du mer än duger

Igår spelade vi in podden Skåpet och Cissan skojade om att hon och jag lever i nåt slags sjukdomstillstånd där vi inbillar oss att vi är lite snyggare än vad vi egentligen är. Det är en medveten strategi, alltså att bara tänka snälla saker om sig själv när man ser sig i spegeln. Rent objektivt fattar jag ju att jag har en hel del skavanker, men jobbar aktivt på att skita i dem. Tänker att detta är en form av hemmagjord KBT.

Idag fyller jag åt och breddar strategin att också omfamna resten av mitt liv. Idag ska jag bara tänka på att jag är en bra mamma, fru, vän, författare, journalist, poddare, Friday Lab-medarbetare osv osv Strategi födelsedag: tänk att du mer än duger.

Sara · 5 years ago
Grattis! Fast hur bedömer man egentligen hur snygg någon är? Det är ändå en subjektiv sak vad som är fint och fult så där har man väl full rätt att själv bestämma att man är snygg och sedan gå runt med den känslan. Tittade i gamla skolkataloger från den tiden man hade omröstningar om vem som var snyggast i klassen och kunde konstatera att detta vem som ansågs snygg respektive ful hade väldigt lite att göra med hur folk faktiskt såg ut. Det hade mycket mer att göra med maktstrukturer i klassen att göra. Sedan jobbade alla tjejtidningar hårt på att få en att upptäcka ännu fler skavanker så man kunde göra omöjliga försök att bli av med tex celluliter

Peppe Öhman · 5 years ago
Tack! Jag tycker att snygg ofta handlar om energi. Vad man utstrålar. Sen håller jag med om att skönhet är subjektivt.

Lena B · 5 years ago
Woohoo grattis Peppe! Du mer än duger. Du är ascool! Fast det visste du ju redan. Jag går också runt och tycker att jag är rätt snygg och jag tror att den attityden smittar av sig på omgivningen. Jag har alltid trott att jag står över utseendehets och vem som är snygg och vem som inte är det osv. Nu som 40+ har jag förstått att jag är totalt ansiktsblind och faktiskt inte riktigt kan se eller komma i håg hur någon ser ut. Vaknar varje morgon och blir förvånad att det ligger en jättesnygg man i sängen. Och vi har varit tillsammans sedan 1995... Tycker alla män ser ganska lika ut, skitjobbigt med TV-serier med många män. Anyway, nu ska jag fortsätta jobba lite innan resten av familjen kommer hem. Stor kram och grattis till dig!

Peppe Öhman · 5 years ago
Tusen tack för gratulationerna och jag tycker att din ansiktsblindhet verkar otrolig! Hurra för att vakna upp bredvid en assnygg man varje morgon.

malin · 5 years ago
Grattis, hurra för dig! Kram!

Rebecka · 5 years ago
Att tänka att man är riktigt bra på det mesta funkar ju för alla vita medelålders män så säkert funkar det för oss också! Grattis och hurra!

Peppe Öhman · 5 years ago
Precis så! Det ska jag tänka.

s · 5 years ago
Jag tror att det där tänket gör att du faktiskt BLIR bättre på det mesta!

Peppe Öhman · 5 years ago
Tack för att du bekräftar min teori!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.