Jag brukar somna på några minuter. De senaste tre månaderna har jag somnat till Lydia Sandgrens “Samlade verk“. I början stressade det mig att jag trots sleep timern sov igenom så stora sjok av texten, men på sistone har jag struntat i det och lyssnar bara på. Så komplicerad är ändå inte intrigen. Mysig historia. Tycker om den.
Inatt vaknade jag i vargtimmen av sömnparalys, det händer då och då och trots att jag aldrig hallucinerar när det händer är det väldigt obehagligt. Inatt var jag så groggy att jag knappt vågade somna om. Låg och tänkte på hur det skulle vara att bli fången i en kropp som inte fungerade. Usch.
Strunt samma, jag repade mig och åkte in till Beverly Hills och åt lunch med några kompisar. Jag åt huevos rancheros, brukar alltid beställa det om det finns på menyn. Det var trevligt, men också olidligt varmt.
Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.
Maria · 5 years ago
Huevos Rancheros, så jäkla gott ju!!! Det, ostron och de där lobster rollsen måste vara godaste maten. Är även mycket svag för pommes. Blev sugen på boken du skriver om. Själv blev jag så himla besviken på Rodham men tvingade mig att läsa klart då jag köpt den inbunden. Sen njöt jag mig igenom Elenor Oliphant mår alldeles utmärkt av Gail Honeyman. Feelgood med mening. Något stolpigt översatt men det fick bli på svenska då det var det som erbjuds bland hitteböckerna.
Peppe Öhman · 5 years ago
Vi har exakt samma smak i mat! (Och ja, läs Samlade verk!)
Fagerdam · 5 years ago
Jag har haft sömnparalys med hallucinationer och det är fan värst! Nån arg eller farlig mänska står just utanför ditt synfält och så kan du inte röra på huvudet. Huj. Tur nog är det länge sen sist, är inte kul.
Peppe Öhman · 5 years ago
Så jävla obehagligt.