Igår ringde min mamma när klockan var midnatt i Finland. Jag fick panik eftersom min första tanke var att det hänt något. Min mamma lägger sig vanligt tidigt. Det visade sig fort att mamma bara varit på en oerhört trevlig middag och var på så gott humör att hon ville ringa när hon snubblade in genom dörren. Jag blev så glad! Fy fasiken vad glad jag blev över att min mamma haft så roligt att hon stannat ute till midnatt. Jag har gott omkring och varit lycklig över det hela helgen.
På den här sidan jordklotet var helgens höjdpunkt att åka ner till stranden med några vänner. Lördagen bjöd på 26 grader celsius (har gett upp att tänka i Farenheit. Vet bara att under 65 är kallt och över 90 är riktigt varmt). och tydligen var vattnet så pass varmt att man kunde leka i det hela eftermiddagen om man var nio år gammal. Vi andra satt på stranden och betraktade badandet och pratade om livet.
I Friday Lab gör vi en övning där man ska skriva ner vad man skulle göra med sitt liv om varken pengar eller familjesituationen stod i vägen. Helst ska man skriva ner en en dröm så stor att den nästan är pinsam. Säga upp sig och öppna restaurang i Karibien, skriva en bok som vinner ett litteraturpris, segla jorden runt, flytta ut på landet och leva självförsörjande, vinna en Oscar eller vad det nu kan vara folk drömmer om.
Där på stranden i januarikvällen bland vänner och barn tänkte jag att jag inte lever så himla långt ifrån idealet. Jag skulle givetvis inte tacka nej till mer lukrativa uppdrag eller att skriva något som blev en internationell succé, men jag får skriva professionellt och har värme, bra ljus, bra människor och hästar i mitt liv.
Vad skulle ni göra om ni kunde göra vad som helst utan att behöva oroa er över pengar?
Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.
Catharina · 6 years ago
Jag tycker den övningen är då SVÅR! Tror aldrig jag skrev ner nåt när jag gick Friday Lab. Har haft många stora drömmar men som på goda grunder är strukna, eller som liksom inte känns som mina drömmar längre (jobba på FN t.ex). Jag tycker det är snudd på omöjligt att tänka bort familj, och om jag lyckas så blir drömmen ändå ganska ”banal” när man jämför med exemplen. Men jag borde nog skriva ner nåt för nu fylldes mitt huvud av potentiella drömmar och evighetsfrågan ”vad VILL jag egentligen?!”
Peppe Öhman · 6 years ago
Jag drömde också i unga år om att jobba på FN, men lade sen ner det. Tror att det var mer status och DRÖMMEN om att jobba på FN än att verkligen göra det i praktiken.
Sara Johansson · 6 years ago
Jag skulle bo i varmare klimat där det inte är lika mörkt på vintern. Skriva mer och träna oftare. Just nu har jag som mål att verkligen spara till pensionen, för att kunna bo enligt ovan och ha större frihet. Ha en fin dag Peppe!
Peppe Öhman · 6 years ago
Låter som en plan jag verkligen kan relatera till. KRAM
Fagerdam · 6 years ago
Jag tänker att något kreativt småföretagande skulle vara kul? Typ hyra en butikslokal och göra en bokaffär/kafe som bara är öppet tre dagar i veckan. Skapa en community kring stället. Ha poesikvällar där folk talar om allt viktigt i livet över en kopp te. Samtidigt gör jag lite illustrationsjobb och säljer grejer med mina illustrationer på. Men utan då stressen att få det att klaffa ekonomiskt!
Peppe Öhman · 6 years ago
GÖR DET! Fatta vilket bidrag till kulturen.
Hanna · 6 years ago
Jag skulle vara hemma med våra fyra barn. Jag är nog hemma nu också men skall tillbaka till arbetet nästa höst när den yngsta är tre, eller tidigare om ekonomin kräver så. Men det är alltså min dröm att jag kunde vara längre än så. Sedan när barnen börjar skolan skulle jag egna min lediga tid åt frivilligarbete bl.a. inom församlingen. Inte så rafflande men likväl min dröm.
Hanna · 6 years ago
Eeeh, jag menar ägna såklart, inte egna.
Pernilla · 6 years ago
Den där övningen var en favorit i Friday Lab. Om pengar inte vore ett hinder skulle jag flytta till San Diego i stället för Los Cristianos. Skulle jobba fyra timmar om dagen och sen träna, rida, yoga, umgås med familj och vänner. Det känns storslaget i det lilla.
Peppe Öhman · 6 years ago
Snart kommer du att göra det!
ÅlandsPetra · 6 years ago
Jag skulle jobba som psykoterapeut för Läkare utan gränser eller en annan biståndsorganisation under några månader per år. Jag skulle ha råd till en toppen internet uppkoppling i ulandet i fråga så jag skulle kunna sköta mina klienter där hemma vid sidan om å hålla bra kontakt med mina syskonbarn:-)!
Peppe Öhman · 6 years ago
Låter mer som en plan än som en dröm!
Maria · 6 years ago
Ååå den drömmen är ju underbar att drömma. Skulle köpa ett hus i södra Frankrike. Gästrum så att barnen med familjer kan komma samtidigt om de vill. Ha en privatlärare, en trevlig tant, som tränar mig i franska. Jobba på en vinodling varje förmiddag med allt som behöver göras. Några veckor om året har jag och min man grupper som kommer och har teamutveckling eller retreater. Älskar den drömmen.
Peppe Öhman · 6 years ago
Känns inte totalt omöjligt att genomföra! <3
Cecilia · 6 years ago
Då skulle jag äntligen köpa mig ett sommarhus vid havet! Vill nog ha ett arbete antingen avlönat eller ideellt, vill träffa människor och bara gå runt o inte göra något hade inte fungerat för mig. Kanske jobba halvtid och spendera andra halvan med att läsa och träna. En intressant fråga för jag vet att jag har svar på frågan, men när den ställdes och jag verkligen fick tänka efter blev det svårt. Men mitt sommarhus vid vattnet vill jag gärna ha, och jag vet var, antingen i Kivik, Ystads Sandskog eller Haväng.
Peppe Öhman · 6 years ago
Låter härligt! Ta Kivik så kan vi ses på somrarna!