Hemma igen!

7 years ago

Hemma igen!

Ett litet hej innan jag däckar. Fatta att jag var borta i två veckor, men nu är återförenad med min familj och Los Angeles igen. Det är behagliga 25 i luften och Majlis ropade “Peppe, jag älskar dig!” som om jag var någon form av Justin Bieber, när hon mötte mig på LAX. Vi hämtade upp Vidde på skolan och åt lunch på kvartersrestaurangen.

Nu är jag så jetlaggad att jag inte orkar ta fighten emot den. Har accepterat att jag kommer att vakna klockan två på morgonnatten, men eftersom jag, i motsats till jetlaggen i Norden inte måste kasta mig in i en intensiv arbetssession, får det vara så. This too shall pass, liksom.

Såg för övrigt en otroligt bra film på flyget och kan knappt hålla mig tills fredag då jag får tipsa er om den. Lyssnade på soundtracket hela dagen.

Hemma igen!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.