I år inleddes en pre-kindergarden för fyraåringar och jag tror att det kommer att bli Majlis lott. Tills dess får hon väl hänga i parker med andra barn (och oss). Men får se exakt hur påfrestande det blir att jobba med barn hemma. Just nu är det ganska påfrestande.
Skolorna i USA rankas hela tiden och vi har tur nog att bo i ett område där den kommunala skolan är 10/10. Alltså minst lika bra som privatskolor (som kan kosta tiotusentals dollar om året). Jag misstänker att folk sätter sina barn i privatskolor mest för att det känns exklusivt och för att knyta kontakter inom nöjesbranschen (inte sällan har kändisar sina barn i privatskolor). Public schools är alltså gratis, vi betalar ingenting, men donerar pengar och försöker ställa upp på evenemang som ska dra in pengar till skolan.
Gällande loven så vet jag faktiskt inte hur folk löser det. Barnen är ju lediga ganska ofta. Om det inte är President's Day, Martin Luther King-day eller Labor Day så är det två veckor av spring break, jullov eller två månader av sommarlov. USA är ju extremt ojämställt och många mammor (sällan eller aldrig pappor) är hemma.
Los Angeles är en stad med många inflyttade och min erfarenhet är att amerikaner generellt flyttar aktivt omkring i landet. Därför har få mor- och farföräldrar som hjälp. I våra trakter har många kreativa jobb som gör att de kan jobba hemifrån. Det är kanske en lösning. Nannys och barnvakter är inte precis ovanligt. Sen ordnas det också en del sommarläger och under skolåret aktiviteter som bäst kan beskrivas som fritis men med tema. Under kindergarden-året gick Vidde t.ex. på matlagningskurs en gång i veckan efter skolan.
Vet inte om barnen får vara med om så många häftiga grejer, men en gång om året hyr skolan nöjesfältet på Santa Monica Pier och då får alla åka i allt hur mycket de vill. Och utflykter till LACMA gjorde inte min förskoleklass.

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.
Fia · 8 years ago
Hurra vad fint <3 Ska hinna läsa detta på lunchen idag!
Peppe Öhman · 8 years ago
JAAA!