Det jag inte hade tänkt göra var att komma hem klockan ett på morgonen efter att ha sett premiären av Jennifer Lopez Vegasshow. Men klagar ej!
Vi tar det från början. Skulle alltså intervjua Jill Johnson för Två dagar som är Göteborgspostens veckoslutsbilaga. Mycket kul uppdrag som utspelade sig i Las Vegas och när Jill Johnson dessutom visade sig vara väldigt trevligt blev omständigheterna inte sämre, om vi säger så. Intervjun var ett personporträtt, men eftersom Johnson befann sig i Vegas för att inspireras av diverse scenshower blev det naturligt att vi också talade om hennes inkommande show.
Efter intervjun drog vi ut på stan och tog några (två fotografer och tusen bilder) bilder i solnedgången. Det var fortfarande fyrtio grader varmt, men också väldigt vackert. Jag har besökt Vegas tre-fyra gånger tidigare och alltid tyckt att det är mest sorgligt, men nu fattade jag liksom staden på ett nytt sätt. Allt är inte spela bort dina pengar, bli jättefull och gå på stripklubb. Det skadade ju inte att vi hängde med Jill och hennes crew på premiären till Jennifer Lopez Vegasshow. Jag hade som sagt bara planerat intervju och gled in i Birkenstocs, skjortklänning och otvättat hår, men lyckligtvis befann vi oss i Vegas där alla klädstilar är normklädstilar. Försökte tänka att med got attityd bryr sig ingen om vad man har på sig och drog på ett extra lager läppstift. Vad tycker ni förresten är värre, över- eller underklädd?
Vi satt bara tio meter från scenen och det kändes som om man bara kunde sträcka ut armen och klappa lite försiktigt på J-Lo. Gjorde ej det. Ursäkta bildkvalitén. Showen var givetvis magisk, vi befann ju oss i Vegas, och slutade vid halv ett. Vi hängde lite på kasinot och drog sedan hem. Alla utom fotograf-Sara och jag var ganska jetlaggade. Ärligt talat var jag också ganska trött, hettan tar kål på en ute i öknen.
Följande morgon hängde vi en stund vid hotellpoolen. Måste ta tillfället i akt innan det blev för varmt, checkade sedan ut och körde till favoritfrukoststället i downtown där vi åt avokadomackor med ägg. Sedan fotade vi lite för ett reportage och burnade hem till L.A. som plötsligt kändes svalt och fräscht. Snipp, snapp, snut.
Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.
hanna · 9 years ago
Överklädd, alla dagar i veckan. Vad är det där för jäkla lutherskt drag? "Klackskor och klänning, vem tror hon att hon är?" Spridda minnen: Farfarsbrors nya dambekant som hade läppstift på kalasen: "Som hon gör sig till". Faster till mig när jag lockade håret inför en midsommarfest: "Du vet att det inte kommer några snygga killar du behöver imponera på". Farmor och farfar när mamma dukade till middag vid matbordet i vardagsrummet i stället för köket: "Det är väl ändå onödigt, det duger bra att sitta i köket". Jaha, där analyserade jag ofrivilligt till mig nåt arv tror jag :)
Erika · 9 years ago
Överklädd! Men jag är en rätt "casual klädd" person. Så även om jag är underklädd så är jag liksom närmare mitt jag än om jag är överklädd. Då är jag både långt från min egen stil OCH överklädd.
Jenn · 9 years ago
KUL uppdrag det lät som! Och hmm, bra fråga - underklädd vs överklädd. Alltså det kan nog bero väldigt mycket på situationen. Har en kompis som hängde med sin kille på en middag/fest, han hade glömt berätta att det var långklänning som gällde och hon kom i superkortkort - det skulle jag ha varit sååå obekväm i.
AlandsPetra · 9 years ago
Va härligt med ödmjuka kändisar! Det kommer att ta dem ännu längre!
Johanna · 9 years ago
Ja vad kul, så glad att jag skickade iväg dig på detta :) Och självklart ska ni snacka om showen också i texten, vet inte ens om jag skrev det i briefen. Men givet ju. På Vegastema dessutom. Ser fram emot att läsa! Och frågan: har alltid tidigare föredragit underklädd framför överklädd, men har nog nästan börjat svänga i frågan. Oklart varför.
eva · 9 years ago
Jag är hellre överklädd än under klädd!