Hur man kör bil i regn

10 years ago

I natt hade hade jag hoppats på att jag skulle vakna av att vattnet gick, men det närmaste jag kom var att det regnade utanför. Lägligt nog vaknade Magnus för att gå på toa och jag passade på att skicka ut honom på terrassen för att ta in kuddar etc. Det finns något komiskt i hur ovana folk i Södra Kalifornien är av regn. Eller det är väl inte så komiskt att 23 000 hushåll var utan el på grund av regnet, men däremot otroligt gulligt med videon som L.A. Times gjort som handlar om hur man ska köra bil i regnet. Det bästa tipset måste vara: "Sätt på vindrutetorkarna".

Frida · 10 years ago
Jag vaknar omkring en gång per natt och tänker NU. Men nej. Bara vatten på rutan, vilket i Göteborg inte kräver bruksanvisningar till befolkningen , heh. Detta med söner vs döttrar är intressant, jag får höra på daglig basis att min lycka är gjord nu när jag äntligen väntar en dotter efter två söner. Jag saknar vettiga mot-kommentarer. Blir stum. Stött. Ledsen. Men när jag på morgonen snusar i min treårings hår samtidigt som han sträcker ut sina knubbiga ben över min mage och gosar in sin varma röda kind i min hals känner jag att min lycka gjordes för länge sen. Ska lyssna på poden om en stund, om jag inte föder barn vill säga. Hoho.

Peppe Öhman · 10 years ago
Jag får höra samma sak (det första ALLA frågar mig här är om det är en flicka eller pojke). Brukar svara att det har väl ändå INGEN betydelse. Man älskar alla sina barn lika mycket oberoende av kön.

Annika · 10 years ago
Hahaha "sätt på vindrutetorkaren" :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.