Eller på The Courtyard Kitchen uppe på vår gata. På kvällarna kan man äta middag där och eftersom de inte serverar alkohol är man välkommen att ta med en egen flaska.
Ja och så finns ju The Sunny Spot i Vencie som måste vara vårt mest välbesökta brunchställe. Fast senast hade de ändrat menyn och jag är ännu lite skakad över det.
Gillar också Café Gratitude i Venice.
Och det här stället ligger nånstans nära Rose, men orkar inte googla vad det heter. Inte Flake, men...
Ja och vill man hänga i Santa Monica så är ju Art's Place ett säkert val.
Och Line Hotel i Koreatown inte att förglömma! Äh, nu kommer jag på så många andra bra ställen att den här listan aldrig tar slut. Går och lägger mig istället och så hörs vi imorrn.

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.