Alla läser och internet är evigt

11 years ago

Nånstans i oktober fyller bloggen TIO ÅR. Fatta att jag har hängt i det här forumet sedan 2005. Tänkte göra en liten intervju med mig själv dagen till ära.

Tio år av bloggande! Grattis hur känns det?

Tack, det känns superbra! Mycket nöjd med att ha kommit upp i tio år.

Vad har hänt sedan du började 2005?

Ja, vad har inte hänt. När jag började bodde jag på Eriksgatan med en annan pojkvän än Magnus. Sedan dess har jag flyttat till Munkholmsgatan, bytt pojkvän, jobbat på en massa olika ställen, träffat Magnus, gift mig, köpt lägenhet på Styrmansgatan, gett ut två böcker, fått barn och nu bor vi här i L.A. VILKEN RESA ALLTSÅ!




Ångrar du någonting du skrivit?

Nja, det tror jag inte. Jag har försökt leva enligt devisen: "Alla läser och internet är evigt". Ber om ursäkt för tråkigt svar.

Vad är det bästa med att blogga?

Alla vänner och möjligheter jag fått. Tänker bara bokkontrakt, jobberbjudanden, ett sätt att bli bättre och tjäna lite pengar på mitt skrivande och ja alla otroligt fina människor som bloggen fortsätter att leverera åt mitt håll.

Vad skriver du helst om?

Ja, det måste nog vara blandningen feminism, vardagsbetraktelser och lästips. Fördelen med att vara ensam utgivare är ju att jag själv kan bestämma om vad jag vill skriva.




Varför tror du att så få män bloggar?

För att bloggandet är så ytligt. SKOJA!

Tror du att du kommer att blogga i tio år till?

Utan tvekan! Kan inte föreställa mig ett liv utan bloggen.


Då får jag bara lov att önska dig ett stort lycka till med det framtida bloggandet.
Tack!




lisakristin · 11 years ago
Grattis! En av mina favvobloggar, helt klart!

Jenny · 11 years ago
Grattis till tio år, visst är det en... konstig känsla? Tio år är så SJUKT lång tid.

Emzi · 11 years ago
Grattis! :D

Peppe · 11 years ago
Tack" Gör mig så glad att höra

Peppe · 11 years ago
Så länge. Tänk så annorlunda ens liv var för tio år sedan och hur lite man visste om vad som skulle hända.

Bohemian Maggie · 11 years ago
Åhhå bra jobbat! Stort grattis! Bästa bloggen jag vet.

Karin · 11 years ago
Hurra och grattis! Hoppas du fortsätter i minst tio år till. Jag kommer fortsätta läsa. :D

Pia · 11 years ago
Häftigt! jättegrattis!

Nadia Boussir · 11 years ago
Va? Har jag hängt här i ett decennium?! Keep on blogging och GRATTIS!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.