Alltså fan. Klump i magen. Kan inte berätta åt någon annan än dej, Peppe. Du är så klok!
Var med mina kompisar igår och bl.a. jag och min long-time-crush halvlåg på deras soffa. Vi skrattade ihop o hade skitkul. Pirrit! Tills crushen råkar ta i min vrist o utbrister: "huj du ha ju int raka dej! Snart e de hördu sommar att du vet!" och jag ba: "men va fan, helt pointless ju när mina hår int ens syns!" Bra svar på tal tyckte jag, trots känslan av att bli sparkad i magen.
Gick sen hem, tårarna rann.
Han som jag i hemlighet har önskat att skulle bli min, tyckte jag var äcklig.
Och nu kan jag int berätta det här till mina kompisar, i rädslan av att de också tycker jag e äcklig med orakade ben. samtidigt är jag jättechockad: förväntas ljus- och korthåriga kvinnor också raka sej? Är medveten om rakningshetsen, men rakar de sig också när de är +7 grader ute?! Gör folk (kvinnor) sånt?! Vågar inte fråga ens, avslöjar ju mej själv där då...
fan, var ju inte förberedd på dehär. Den manliga studerande jag i hemlighet har drömt om typ hatar jag nu. Finns det män som inte bryr sig om vita, 2mm långa hårstrån?
Tror jag gråter en skvätt och införskaffar en katt (eller två) nästa vecka.
/Linnea, trogen bloggläsare
Hej Linnea,
Beklagar verkligen att du måste vara med om detta. Alltid väldigt obehagligt när personer tar sig friheten att kritisera andra människors utseende. Det är givetvis aldrig okej.
Kvinnor har hårväxt på kroppen, precis som män. Det finns såklart ingenting ofräscht eller ohygieniskt med att inte raka sig (snarare tvärtom). Däremot finns det just nu en norm som säger att kvinnor ska raka bort det mesta hår de har från halsen neråt. För våra föräldrars generation låter detta helt sjukt (råkade vara närvarande när en före detta pojkväns mamma insåg att kvinnor nu för tiden rakar bort allt hår från sin fiffi. Hon var fullständigt chockad. I hennes värld var det bara folk i porrbranschen som rakade allt).
Normer förändras fort. Fenomen som var helt galna för trettio år sedan är fullständigt normala i dag och vice versa (tänk: röka inomhus, freoner i hårspray eller medelklassens besatthet av tatueringar i dag). Normer är givetvis också kulturellt bundna.
Västerländsk populärkultur, reklam och porr har indoktrinerat oss i att kvinnor ska ha lika lite kroppsbehåring som småbarn. Normens grej är att vi, när vi lever mitt inne i den, tycker det är normal/rätt och tror att det är det enda "naturliga" (vad som är "naturligt" är för övrigt helt omöjligt att definiera). Att det skulle vara äckligt med hår på benen, under armar och på ens vagin är med andra ord något som folk lärt sig att tycka.
Mainstreamnormen är så stark att det finns män, eller snarare pojkar, som i dag inte ens vet om att också kvinnor har kroppsbehåring. Under Melodifestivalen i Sverige för några år sedan svepte kameran över publiken där en kvinna med hår under armarna dansade. Folk blev rasande på sociala medier och drog igång en h
atstorm mot armhålehåret. Jag antar att det är lättare att ha en åsikt om hår än om flyktingpolitik, men visst är det tragikomiskt.
Rakningsdiskussionen påminner lite om diskussionen om the dad bod, det finns olika höga förväntningar på kvinno- och manskroppen och mannen har i det här fallet mycket mer frihet.
Vill man raka kroppen är det såklart fine, vill man inte det är det precis lika fine. Det som verkligen inte är fine är att kommentera andra människors kroppsbehåring.
Kram och håller tummarna för att du ska hitta en ny (feministisk) crush i sommar, Peppe
matilda · 11 years ago
men! kära du! så fruktansvärt sagt av honom. jag är tjej och jag rakar mig under armarna (det är mitt sätt att komma ihåg när jag duschat, för jag duschar inte varje dag. inte ens varannan, jag duschar när jag har lust eller det behövs. och om det behövs, det ser jag på armhålehåren, är dom för långa är det dags. det är ju sällan man känner om man själv luktar, så armhålehåren är en bra måttstock tycker jag.) och jag rakar benen från fotknölen till knät när håren blir för långa, blir dom för långa gör det ont när strumporna lägger håren åt fel håll. fiffi har jag rakat ett par gånger men det gör ju bara ont är det växer ut igen, dessutom känner man sig som ca fyra år när det är naket där, bättre att vara beklädd där tycker jag då. den här killen tänkte nog bara inte. nu har det gått en stund sen det hände, försök att byta input på känslan. du blev skitledsen. säg det till honom. fortsätter han tycka att du ska raka dig är det fel på honom. då föreslår jag att istället för att bli ledsen och sätta känslan i dig själv, bli arg! släng det på honom! sådär får man ta mig tusan inte hålla på! vad har han för rätt att bestämma hur andra ska bete sig och göra? om han gillar dig tillbaka ska inte några pyttesmå ljusa hår på ett par ben hindra er från att vara tillsammans, och det ska han fasiken veta.
Hanna · 11 years ago
Fast om man går på badhuset ser man att de flesta inte rakar sig särskilt mycket alls.
Johanna · 11 years ago
Men alltså! Blir så förbannad av att läsa det där. Till tjejen: Det finns MÄNGDER av killar/män som inte bryr sig ett dugg om kroppsbehårings vara eller icke vara hos en crush. Som tur är. Sicken douche killen var som sa sådär till dig.
Anonym · 11 years ago
Jag rakar mig varje dag. Dels har jag capribyxor på gymet, så benen syns året om, och dels tycker jag om då benen är släta. Känns inte som något jobbigt tvång, tar mig ett par minuter att raka.
Cecilia · 11 years ago
En bra sak mitt i eländet: crushen avslöjade sig innan det var för sent. Väldigt klen tröst just nu, men på sikt bättre att ta smällen direkt. Raka eller icke kan och ska diskuteras, men att tala till dig på det sättet är inte ok, aldrig någonsin. Och han skulle ha fortsatt med det, jag känner igen typen. (Cynthia Heimel har föreslagit att man ska träna in en iskall blick för såna där gånger. Typ ärkehertiginnan goes: How DARE you. Om du övar framför spegeln vet du att det sitter när spegeln går i kras och rasar ner på golvet.)
Nina · 11 years ago
Cecilia, vilken bra idé! Den blicken ska också jag öva mig på :) (Har tendens att bli sårad och ledsen istället för arg när någon säger eller gör något fräckt)
Nina · 11 years ago
Cecilia, vilken bra idé! Den blicken ska också jag öva mig på :) (Har tendens att bli sårad och ledsen istället för arg när någon säger eller gör något fräckt)
Nina · 11 years ago
Cecilia, vilken bra idé! Den blicken ska också jag öva mig på :) (Har tendens att bli sårad och ledsen istället för arg när någon säger eller gör något fräckt)
Nina · 11 years ago
Här har vi en som rakar armhålorna ibland, aldrig fiffi och benen typ 4ggr om året trots mörkt centimeters hår (blir ju solblekt på sommaren!). Då min crush för 12 år sedan sa ngt om kroppsbehåring och små underpanties sa jag att det är ngt jag aldrig gör och inte vill göra heller. Visade sig vara en petitess även i hans värld och därmed både respekterade och accepterade han. Jag tror faktiskt att det inte är så många som bryr sig om sånt, bara en är en snäll typ.
Linnea · 11 years ago
Tack Peppe! Du är bäst!
Linnea · 11 years ago
Skall försöka hitta en sån kille. Tänker mig att vår första diskussion börjar med:- Hej. vad heter du? Vad tycker du om hår på benen? :D