Lördag förmiddag: a frame

12 years ago

Det blev en osedvanligt varm marslördag som jag inledde med att göra en intervju i Palisadeparken. Magnus tycker att jag är dum som jobbar också på helgerna och jag håller med honom, men någon måste ju försörja familjen.

Efteråt åkte vi till Culver City för att bruncha på Roi Choi-restaurangen A-Frame tillsammans med Softy och Fred. Vi hängde i baren medan vi väntade på att få ett bord inomhus eller åtminstone i skuggan.
Vidar fick dricka en cola eftersom det både var varmt och lördag. Jag drack kökets sista grapefruktjuice. Den största skillnaden mellan finlandssvenskar och rikssvenskar är att finlandssvenskar uttalar ordet juice som om de talade engelska, medan svenskarna säger jos. Det och ensam versus själv, som driver min syster och far till vansinne.




Sedan kom Softy och Fred och vi fick vårt bord. När jag var yngre längtade jag efter att bli stor nog att kunna gå ut och äta med mina vänner och sitta riktigt länge och liksom samtala. Och nu är jag plötsligt där.

Maria Turtschaninoff · 12 years ago
Okej, här kommer mitt förslag på bloggrubrik : Vad gör Vidar när ni äter ute? Sitter han också avslappnat och samtalar? Det finns inte i vår värld att vi skulle kunna umgås med vänner länge på nån restaurang utan att fyraåringen skulle klättra på väggarna. Utom kanske om han fick titta på tecknat /spela något hela tiden, och det vill jag inte.

Sarah · 12 years ago
Svenskarna är bra konstiga! Skrattar gott åt hur de uttalar vissa ord och hävdar att mitt sätt minsann är "det rätta". Hehe. Men alltså, ensam och själv? Vari ligger problematiken där? Mvh, beställde en gång en tonfiskbatong. Fick ingen baguett men nog ett gott skratt.

cruella · 12 years ago
Är det så att det engelska uttalet av "juice" faller sig naturligare för finlandssvenskar eftersom ni (alla? eller är det dialektalt?) har kvar "d"-ljudet i till exempel "djur"? Åh, jag älskar att teoretisera om varför det är som det är, på alla områden! :D

cruella · 12 years ago
Sarah, väldigt roligt är det också i Frankrike där man till sin asiatiska mat ber om "des baguettes", det vill säga ätpinnar. Hoho!

Johanna · 12 years ago
Inte alla finlandssvenskar! ( ;) ) Här i Österbotten säger vi (eller i alla fall de flesta av oss) varken djur eller juice med d, utan "jur" och "jos" eller "jujs" :)

Anonym · 12 years ago
Här är en till Österbottning som dricker "jos".

Peppe · 12 years ago
Sorry nu gjorde jag klassikern och drog alla finlandssvenskar över en kam. Fattar ju att ni pratar annorlunda i Österbotten-

Anonym · 12 years ago
Jag har alltid uppfattat det som att Österbottningarna talar om ljus. Så kan jag berätta om när jag och maken var i Helsingfors och knappt kunde beställa mat för att jag höll på att skratta ihjäl mig och han tyckte det var otroligt pinsamt. "Gris i wok" Så fattade inte tjejen vad han sa heller för han sa wok och till sist upprepade hon: Aha du menar gris i WÅK...

Johanna · 12 years ago
När min finlandssvenska moder flyttade till Sverige på sent sjuttiotal försökte hon köpa tomatjuice i butiken och möttes av förvåning. "Ljus som ser ut som tomater? Nej det har vi INTE." Men det blev en lustig anekdot! (som icke förtäljer om festen fick bloody Mary eller ej)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.