Charlie, professionella mysare och dagis i usa

12 years ago

Här är den nu! Veckans podd. Vi pratar om hur media och social media och Yles redaktör reagerar på Je suis Charlie, om att man kan anställa en professionell cuddler, om blackness is the new black och om hur det är dyrare att gå på dagis än att gå på uni i USA. Finns på itunes och soundcloud.

Anonym · 12 years ago
Bra avsnitt än en gång!En sak jag inte håller med om, när du kritiserar hur muslimer alltid blir stämplade som organiserade terrorister när de gör någonting, till skillnad från Oslomördare eller Myrbackabombare som bara räknas som enskilda dårar. Jihadisterna är ju organiserade. Må det sedan handla om Al-Qaida, ISIS eller Boko Haram. Islamisterna är sällan enskilda dårar, utan har faktiskt maskinerier på hundratals, ofta tusentals likasinnade bakom sig, till skillnad från de två exemplen du lyfte upp.

walopää · 12 years ago
Islamist är inte = muslim.

Anonym · 12 years ago
Nä det menade jag inte heller. Jag vill bara ha ett exempel på en muslimmördare som orättvist stämplats som medlem i ett terroristnätverk utan att faktiskt vara det.

Peppe · 12 years ago
Jag borde ha kommit på fler exempel. det jag menade var att vita oftast representerar sig själva, medan folk av annan hudfärg ofta representerar en grupp. i media alltså.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.