Några grejer jag tänkt på

12 years ago

1. Ni vet hur man på internet lätt stänger in sig i en bubbla där man bara läser texter av folk som tycker ungefär samma sak som en själv. Förr i tiden då man fortfarande läste dagstidningar och såg på TV-nyheter var man tvungen att ta emot information och kommentarer man inte nödvändigtvis höll med om, men nu för tiden är det kört. I går märkte jag att jag skapat en motsvarande bubbla också utanför internet. Vi pratade om feminism och jag insåg att inte alla ser samma paralleller mellan mänskliga rättigheter och jämställdhet. Chockerat drog jag igång det vanliga mantrat: "Men strukturerna! Patriarkatet! Ingen människa en ö! Kvotering!"

 Slutsats: 1) Antar att det är bra att bli konfronterad och vara tvungen att formulera sina egna ståndpunkter ibland. 2) Alla tycker inte lika.

2. Det är jättesvårt att vara ensam hemma med barn. Magnus och alla ni andra som gör det: kudos.

3. Kom ihåg att lyssna på PODDEN. Jag bekänner att jag varit en mean girl, vi pratar om slutshaming, Monica Lewinsky och finlandssvenskhet.

4. Och när ni ändå ligger i hängmattan och lyssnar på folk som pratar tycker jag att ni ska plugga in Frimans radioessä Gosskören som handlar om hur man ska kunna vara lycklig i en vidrig värld.

5. Har funderat på att hur läsa böcker är en vana. Nu när jag återgått till att läsa romaner märker jag hur trögt det var i början och att det sedan flyter på ju mer jag läser. Folk som säger att de tycker det är tungt att läsa böcker borde kanske bara kämpa lite mer i början. Så där som man gör när man börjar träna efter en längre paus. 

Sorry, det sista var lite väl präktigt. Slutar nu.

Anonym · 12 years ago
Vad är det som är jättesvårt med att vara med barn ensam, tycker du?

Peppe · 12 years ago
att inte kunna gå ut och springa.

Lurkeslurk · 12 years ago
Präktigt, i helvete heller. Jag tycker det är en utmärkt liknelse. Ibland kan man behöva pressa lite för att komma över en tröskel. Jag skulle aldrig kommit mig för att läsa Brott och straff om jag inte varit tvungen, alla de där ryska namnen gjorde mig så konfys. Men när jag kommit förbi de första femtio sidorna så hade jag börjat lära mig tricket och fick en stor upplevelse. De flesta romaner är lättare än så att komma in i:-) Däremot är det där med att komma iväg och träna betydligt svårare...

Peppe · 12 years ago
Ja men tack! Jag tycker att folk avfärdar läsande lite för snabbt. Tror att det mest handlar om lättja och dålig uthållighet.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.