En liten jordbävning

12 years ago

Vi befann oss ute på terrassen hos några vänner i Palisades och hade precis avslutat en tidig middag när hela huset skakade till. Bara några få sekunder, men ändå tillräckligt länge för att alla skulle ställa sig upp och spana efter sina barn. Pulsen som plötsligt dundrade i öronen. Där stod vi blickstilla för att vänta in en större fortsättning eller ett mindre efterskalv. 

Ingenting hände och efter en liten stund drog alla fram Twitter för att få reda på hur stort skalvet var (4,2).

Ärligt talat tycker jag inte att det är så farligt med småskalv då och då, det är The Big One som oroar mig lite. Men jag har accepterat att allt annat fint med den här staden kommer med ett pris. Det jag älskar med hav, människor, restauranger och klimat betalar jag i jordbävningar.



minna lindeb · 12 years ago
Nej huj. Bra att du snart kommer därifrån. Otäckt och skrämmande.Kan dom på nåt sätt förutspå jordbävningar där?'

Peppe · 12 years ago
Tyvärr går det bara att typ fyra sekunder före en jordbävning förutspå den. Usch, men kan ändå inte låta bli att älska LA.

Lo · 12 years ago
Har precis läst ut Sisterland (Curtis Sittenfield). Mycket bra, om jordbävningsförutsägelser, systraskap och små barn. Bland annat.

Peppe · 12 years ago
TACK! Ett boktips var precis vad jag behöve.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.