Genier: märta tikkanen

12 years ago

Åt brunch med ett gäng nya vänner (fatta att en kan få nya sjukt fina vänner ännu i en så här hög ålder) och eftersom de flesta av dem jobbar med journalistik och skrivande i olika former började vi prata om hur det är att hitta på historier, om hur det är mycket personligare att skriva fiktivt än att biografiskt och om hur alla säger att de skulle skriva en bok – om de bara hade tid. 

Dagen innan hade jag lyssnat på podden Genier med Märta Tikkanen där Tikkanen sa att hon skriver bäst när hon har motstånd. När det finns barn eller man som kräver uppmärksamhet, jobb, städning, möten och annat som tar upp tid blir det bra text. När oceaner av fritid väller ut är det mycket svårare att leverera. Sjukt bra podd som jag vill att ni alla som ens är avlägset intresserade av att skriva lyssnar på.

På tal om Tikkanen så ordnar hon varje sommar en litteraturafton i Barösund. I år får jag äran att vara med och prata om Vackra människor. Boka gärna in kvällen den den 19 juli och Barösund.



Mia · 12 years ago
Det ska jag lyssna in! Jag blev lätt kär i Märta första gången jag såg henne på Babel. Det hade varit skoj att se henne live.

Peppe · 12 years ago
Ja, Märta är så jäkla bra.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.