#notbuyingit

13 years ago

På söndag kommer alla i hela USA (eller åtminstone fler än 100 miljoner) att kolla på Super Bowl-spelen och antagligen lika mycket på reklamerna som visas i pauserna. Vanligtvis är könsrollerna i dessa reklamer rätt så stereotypa och kvinnobilden är minst sagt unken.

Jag fick ett mail genom min Gender and the News Media-kurs där det tipsades om hastaggen #NotBuyingIt. Hashtaggen man kan använda så fort en sexistisk reklam dyker upp i rutan. Meningen är att väcka annonsörernas medvetande om hur de porträtterar kvinnor och män. Förra året trendade tydligen #NotBuyingIt på Twitter.

Här är Facebooksidan med mer information och det finns också en app (Not Buying It: Challenging Sexist Media) man kan ladda ner och tagga sexistiska reklamer på stan.

Jill · 13 years ago
Min första tanke är: ger man inte på det här sättet ännu mer synlighet åt sexistiska reklamer? Skulle jag vara marknadsförare skulle jag göra en sjukt sexistisk reklam och sedan luta mig tillbaka och se hur reklamen sprider sig gratis i sociala medier.All synlighet är bra synlighet och allt det där.

Peppe · 13 years ago
fan, jävligt bra poäng.Men samtidigt också bra att någon påpekat högt och analyserar vad som är problemet med sexistiska reklamer.

cruella · 13 years ago
Hört att Super Bowl-dagen slår alla rekord i domestic violence och jag tror inte att det är frun som slår på maken i frustration över slashasen i tv-soffan...:(

Peppe · 13 years ago
Cruella: så vidrigt så vidrigt!

Lurkeslurk · 13 years ago
Har du sett den här reklamen (eller var det här jag stötte på den och hittar den inte på nytt?) som protesterar mot uttrycket "redskins". Sevärd, tycker jag. http://www.youtube.com/watch?v=mR-tbOxlhvE

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.