Noll delfiner

13 years ago

Gick ner till stranden för att se om vi kunde spotta några delfiner. Det gjorde vi inte. Däremot hittade jag ett exemplar av Esquire i vår postlucka och Matt Damon på magasinets pärm. Läste om privatekonomi och om det är okej att ha sneakers till kostym (ja, om de är diskreta och snygga). Gick hem för att äta lunch. Kände en lätt muskelvärk i skinkorna efter gårdagens yoga. Over and out från Santa Monica.



Anna · 13 years ago
Kan tipsa om att från Dana Point Harbor i O.C (finns kanske närmre er också) kan man åka på 2 timmars "Whale watching". Vi gjorde det första gången nu i sommar och det var helt otroligt! Hundratals delfiner som simmade längst med och efter båten, och så lyckades vi se två blåvalar. Det kan tydligen vara en hit eller miss men vi tog en kvällstur och det blev en hit :)

Peppe · 13 years ago
ÄR DET SANT?! JAg är ju besatt av just valar. Åkte på whale watching när jag bodde i Argentina och drömmer fortfarande om det. TACK!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.