Moi!

13 years ago

Redan i våras lärde Magnus Vidar säga: Wassup homie? Westsiiiide! och Peace out! Vanligtvis smälter den blonda lilla ungen in som vilken gangster som helst, men bland försäger sig Vidar och låter ett nasalt finlandssvenskt Moi! smyga fram.

Bilden har inget med inlägget att göra, men det var fint att springa på stranden i dag.

Sandra · 13 years ago
Härliga bilder och pigg läsning! Som nån skrev kommer nog LA att bli överbefolkat av finlandssvenskar snart :) Jag reste själv på östra sidan en vecka och stannade i Nashville en vecka och hade ont i le-musklerna efteråt. Alla var så trevliga, man kände sig välkommen och fast amerikanerna anklagas för att vara ytliga tyckte jag det var underbart att mötas med glada ansikten vart jag än kom. Och kallas "honey" av gamla tanter i butiken.

Peppe · 13 years ago
Vad roligt att höra att du gillar! Och jag känner precis samma glädje som du inför alla glada miner och trevliga upprop.

puva · 13 years ago
Cyniker säger att amerikanare ler för att de får betalt för det - men nog får servicepersonal betalt i Finland också, ändå ser de flesta ut som surpuppor. Vad skadar det att le och vara trevlig? Jag går på det åtminstone, varenda gång! Spelar ingen roll om jag "betalar för det", jag vill gärna utbyta artigheter och få god fiilis då jag får kaffe upphällt i min kopp!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.