Häromdan, sist av alla, såg Magnus och jag Bridesmaids. Och jäklar vad den var rolig! Jag trodde att den var en alldeles vanlig dussinkomedi, men istället överraskande den mig roliga kvinnor som vågade vara oattraktiva, äckliga och tjocka på film. Och som dessutom hade personligheter. Jag skrattar fortfarande brunshscenen när huvudpersonen imiterar en penis. Lite svårt för matförgiftningen i brudklänningsaffären, men så är jag ganska känslig.
Historien var kanske inte så revolutionerande, men rollfördelningen och humorn gjorde mig mycket glad.
Dessutom klarade Bridesmaids
Bechdel-testet (film som innehåller minst
två kvinnor. Som pratar med varandra. Om något annat än en man. Ni vet).
Christina · 15 years ago
Jag såg den tillsammans med en kompis härom helgen. Jag vet inte riktigt vad jag skall tycka om filmen.. Visst fanns det stunder då vi skrattade och stunder när jag satt med tårarna i ögonen (en riktig sucker för minsta lilla sorgliga). Men njaa.. den föll mig inte riktigt i smaken.
Jessica · 15 years ago
Hatadehatadehatade matförgiftningsscenen, den var så LÅNG och jag har mega-spyfobi! Ryyyys!
Josefine · 15 years ago
Ja!!! Penis-scenen är episk! Jag är kär i Kristen Wiig efter den.
Malin Nyman · 15 years ago
Nå huuj, ja gillade int alls filmen! Alldeles för många och långa hemska scener, tyckte de drog ut på vissa skämt waaay to long. Näpp, den filmen rekommenderar jag int vidare åt nån. Men, bra du gillade den! Smaken är som baken! ;)
Jenny H. · 15 years ago
Ja den där penisimitationen var fruktansvärt rolig! Det var då filmen imponerade på mig först. Sen bara fortsatte det. :)
cruella · 15 years ago
Ja, galen film och väldigt uppfriskande just ur de "förbjudna" aspekterna - kvinnor är äckliga, småskurna, fula och above all, filmen har ju inte ett endaste karlporträtt värt namnet. Högst medvetet och en av de grejer som gör filmen så otroligt provocerande för många tror jag.Filmer som exploaterar kroppsvätskor och alkohol/droger och allt hilarious som följer i dess spår (ironi) finns det annars gott om, tänk Baksmällan 1-147. Ingen hävdar att det är bra filmer men de avfärdas bara med ett höhö och en axelryckning, sällan av några ilskna utfall som Bridesmaids faktiskt fått. Alldeles bortsett från att smaken är som baken.
Anonym · 15 years ago
Jag brukar ha svårt för komedier men Bridesmaids var rikigt rolig! Bäst tyckte jag om bilscenen.http://www.youtube.com/watch?v=TBLmb-a-OHI-johanna-
Peppe · 15 years ago
jag diggade också bilscenen!
Evis · 15 years ago
Ja, jag älskade den också! Minus matförgiftningen! Helt strålande film!
The tit · 15 years ago
Wanted to press like... And then realized where I was.