Tomhänt

15 years ago

Och sen gick jag ensam ut på stan för att göra av med ett presentkort till Cubus och ett till Selected Femme. Trots att det var gratis kläder hittade jag ingenting jag ville ha. Nada. Zip. Null. Detta kan bara betyda:

a) det finns inga snygga kläder på Cubus och Selected*.
b) jag har otrendig smak i kläder.
c) jag har en väldigt sofistikerad smak som inte tillfredställs i utbudet på de stora kejdorna.
d) att jag shoppat så lite på sistone har lett till att jag blivit dålig på att köpa kläder.


*såg för övrigt Selected Femmes vårkollektion häromdan och den var riktigt, riktigt fin.

Smul · 15 years ago
Lite Seppälävarning på Cubus tyvärr.

Peppe · 15 years ago
eller stor.

maria · 15 years ago
jag kan ta ditt cubus-presentkort om det känns obarmhärtigt tungt i din väska ;)

Peppe · 15 years ago
fan, jag gav redan bort det. skulle du ha kommenterat för några timmar sen skulle det ha varit ditt.

maria · 15 years ago
nå sidu jag satt på bio just då. är inte den som hänger on the internet samtidigt. my bad. :)

linapanyaaventyr · 15 years ago
Hej! Jag och min kille med vår 7-månaders dotter har tänkt att åka på en weekend till Helsingfors i oktober! Har du några tips på barnvänliga men ändå mysiga och fina hotell? //Lina

Sussi · 15 years ago
Eller att du har shoppat för mycket på sistone.

Peppe · 15 years ago
Maria: äsch, så kan det gå :)Lina: hm, jag har själv aldrig bott på hotell i Helsingfors (utan bröllopsnatten på Klaus K), men våra kompisar (som har en liten dotter) från Sthlm bodde på Radisson Sas i Kampen och gillade det jättemycket. Haven lär också vara bra, likaså just Klaus K. Alla ligger centralt.Sussi: nuförtiden shoppar jag lyckligtvis minimalt. Tycker att man lätt vänjer sig av med shoppingsuget när man avhpållit sig en tid. Värre är det med heroin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.