Don't quit ditt dagliga arbete

15 years ago

Jag är en mycket trött kvinna efter att ha krängt kläder en hel dag på Sandvikstorget. Jäklar så tungt det är. För att inte göra det för lätt hade jag dessutom med Vidar som sällskap. Om vi säger så här: han var mer av en terrorist än en maskot. Jag förtjänade några tior gick via mataffären för lite basvaror och gjorde av med ungefär allt. Blöjor och ekologisk mjölk är dyrt.

Jag kan nog inte sluta mitt vanliga jobb och bara leva på loppisintäkter.

Men sällskapet var fantastistkt! Förutom Kiri och Minna höngde dessutom Soufi med oss och Hanna kom förbi, likaså Heidi och Monica och Mathias och min Stockholmsresekumpan Sonja K.

Läs Soufis blogg!

Soxxy · 15 years ago
Noo har jag glömt lägga in min muta för att bli länkad till! En länk från dig är värdefull ju! name your price Peppster ;)

Peppe · 15 years ago
FÖRLÅT! JAg trodde att det bara vara Kiri jag glömde länka till. Korrigerar genast.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.