Barn och gröna värden

15 years ago

I senaste Huili skriver producenten Riikka Suominen om att det skulle vara hälsosammare för jorden om folk bara fick ett barn*. Jag skriver lite om det på Alfamamman.

Min egen personliga enbarnspolitik har ingenting med det här att göra. Tvärtom hoppas jag ju på att jag ska ändra mig och plötsligt känna ett sug efter syskon till Vidar.


*bra tidning. Läs.
**Riikka är själv gravid och då får man skriva såna här texter utan att bli lynchad.

Ronja · 15 years ago
Jag hoppas också jag en dag ändrar mig. För tillfället hade jag nog behövt gå i terapi om jag kissade ett plus på stickan.

Softy · 15 years ago
Ha! Vi diskuterade just samma sak idag på stiftelsens (jag jobbar för) middag. Ingejörerna var av den åsikten att den absolut viktigaste åtgärden för miljön är att bekämpa människoökningen. Hur nu det sen ska gå till.

Peppe · 15 years ago
Ronja: samma här, samma här.Softy: du vet väl att vi jobbar nästan granne med varandra? Om du tröttnar på ingenjörerna tycker jag att du ska luncha med mig nån dag.

jsylvin · 15 years ago
Det finns mig veterligen ingen åtgärd som vore bättre för miljön än att begränsa antalet människor på jorden. Redan två barn per par och absolut inte fler skulle leda till att befolkningen på sikt skulle minska. Betydligt långsammare än med ett, men åtminstone skulle vi sluta öka i antal.Problemet bakom de stora barnkullarna i u-länderna är förstås bristen på familjeplanering. Mindre barnkullar vore bättre för barnens överlevnad och familjernas levnadsstandard. I boken "Half the sky" som jag skriver om i min blogg (http://hemsolen.blogspot.com/2011/03/halva-himlen.html) lär man sig mycket om kvinnors och flickors verklighet i u-länder. Läs den!Samtidigt kan vi inte skylla problemet med att vi är för många som delar på jordens resurser på u-länderna, så länge det är i-länderna som använder upp dem. Med andra ord är det framför allt vi som är för många.Sen är det en helt annan diskussion att det är roligt med barn och att vår dotter är det bästa som har hänt mig. Får hon syskon är det i allra högsta grad välkommet. Ändå tycker jag det är viktigt att vi är medvetna om att barn är och borde vara en lyx och en gåva som man borde vara tacksam för och förstå att uppskatta, i stället för att oeftertänksamt skaffa sig fler än man egentligen har tid och ork för, och följaktligen riktigt kan uppskatta. Det här är inte tänkt som ett pekfinger riktat mot någon annan, utan som en påminnelse för mig själv.Och kommentaren som någon kläckt ur sig på Alfamamman, att det inte spelar någon roll vad vi gör i Finland för vi är så få, är det klassiska dumskalleargumentet som helt blundar för det faktum att all förändring börjar hos oss själva. Och nu talar jag inte om Finland, utan om dig och mig.

Softy · 15 years ago
Jenny: "Det spelar ingen roll vad vi gör här i Norden" är det värsta argumentet jag vet. För allting! Jag har väldigt svårt att tolerera cyniska mänskor. Det är ju bara en dålig cop out för att inte behöva göra nånting själv.Jag har läst Half the sky efter att jag läste din blogg! Otroligt bra! Tack för tipset!Peppe: Sounds like a plan!

Ninde · 15 years ago
Håller med jsylvin!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.