Anne och
Fager Dam kommenterar mitt byxinlägg med att de tänker sluta klä sig med baktanken att se smalare ut. Och de har banne mig en poäng. Trots att jag tycker att min kropp är prima som den är klär jag mig automatiskt i kläder som ska få mig att se slank ut. Autopiloten letar upp de mest smickrande kläderna.
Tvärrandigt gör att man ser bredare ut, långrandig gör en lång och slank medan högklackat får ens ben att se bättre ut.Skräcken att folk ska få för sig att man är en tjockis överskuggar antagligen många garderober.
Fager Dam · 15 years ago
Vill tillägga att jag tycker det är bra om man vet lite vad som passar en, så man inte lägger en massa pengar på kläder som är enormt osmickrande.Men liksom hela tiden se så smal ut som möjligt - nä!Och det lär vara vetenskapligt bevisat att det där med ränder inte alls stämmer.
Peppe · 15 years ago
Bra poäng och finns det verkligen såna undersökningar? Allt jag vet om mode raserades just.
Linda · 15 years ago
Jag tycker att plagg som verkligen sitter är helt underskattade just nu, och hoppas på att påsmodet går om snart. Och detta alltså oberoende av hurdan modell kroppen plagget bärs av är!
selma.ratata.fi / jennychristina.tumblr.com · 15 years ago
Det där med ränderna kan min breda kropp helt enkelt inte bry sig om då tvärrandigt är det bästa jag vet. Vilken tur ändå! Fast helt ärligt hade jag helt glömt bort den regeln. Tur det också kanske.
Peppe · 15 years ago
Linda: vet du, jag är HELT med dig. Selma: du är vacker i tvärrandigt (och annars också för den delen)
E · 15 years ago
Det där har jag slutat med för längesedan. Jag är överviktigt och det spelar ingen som helst roll vad jag har på mig för jag kommer se överviktig ut ändå. Jag föredrar då att ha på mig något som jag tycker är fint, bekvämt, som jag trivs och känner mig snygg i än att dra på mig något obra som kanske lurar blicken på ett par människor. Det är dessutom inte så många som vi tror som bryr sig om vad vi har på oss.
Peppe · 15 years ago
Det har du helt rätt i. FOlk bryr sig så mycket mindre om vad vi har på oss än vad vi tror.