En lista på saker man hinner göra om man varit vaken sedan 0400:
1. Se en film.
2. Se ett avsnitt av Dexter och ett av Mad Men.
3. Tvätta kläder.
4. Organisera klädskåp.
5. Bada badkar med Den ofrivilliga monarken* och Elle**.
6. Gå till boulangeriet runt hörnet och köpa färskt bröd.
7. Äta lyxfrulle med färskpressad grapefruktjuice, det där brödet, kaffe och ägg. Och Hbl.
8. Mata bebé.
9. Leka med bebé.
10. Lyckas bajssession med bebé på toaletten.
11.Skriva blogginlägg.
12. Hänga upp tvätten.
Hoppas att Magnus vaknar snart. Så här kan vi inte ha det.
*boken, inte Carl Gustav.
**tidningen.
Linda · 16 years ago
Ett morgonskift som heter duga!
Peppe · 16 years ago
Minst sagt. Lite för hard core för mig i ärlighetens namn...
Anna · 16 years ago
Skönt att man inte är ensam, här var det frukost med koddarna 04.40 som gällde, inte sunt i längden tror jag.
Angelina · 16 years ago
OMG, att vakna 0400 helt frivilligt, det har jag aldrig upplevt! :)Hardcore indeed!
Johanna · 16 years ago
Vad är dina åsikter om Den ofrivillige monarken då? Jag har hört ganska mycket negativt om den, men vet inte om jag har lust att läsa den själv..
Kiri · 16 years ago
http://www.facebook.com/group.php?gid=167356934351Kolla gruppen. Om ni e snälla kanske jag kan hämta varsin t-shirt åt dig och Mags, fast jag tror att det är lite mera Mags style... : ) När jag kommer till Bloggpriset alltså, för d e bara därför jag kommer till Finland! Väntar mig röda mattan o fanfarer :P
Peppe · 16 years ago
Anna: jag är där med dig.Angelina: jag är värsta survivorn!Johanna: jag har bara läst ett tjugotal sidor. Ganska tråkigt so far. Kiri: hahahaha! MAgnus skulle nog digga den. Och superkiva att du kommer på Bloggfesten! Konfetti och fanfarer!
joelle · 16 years ago
varför vill du bo inne i stan och inte i något radhus? kan du tänka dig det om några år? jag är bara nyfiken :) det finns ju bra och dåliga sidor med alla ställen man kan bo på.
Peppe · 16 years ago
Joelle: hahaha! Jag älskar stan och det ser nog inte ut som om vi någonsin kommer att flytta ut till ett radhus om jag får bestämma.