Föräldraskap och jämställdhet

17 years ago

På torsdag mellan 12 och 13 ordnar Gamma (en arbetsgrupp för jämställdhet inom tankesmedjan Magma) ett lunchseminarium om jämställdhet inom familjen. Eva Biaudet, Sylvia Bjon och Basse är på plats för att berätta om sina erfarenheter och lösningar.

Mera information hittar du här. Anmäl dig omedelbart till [email protected], det finns ännu platser kvar och det kostar ingenting, men bjuds på laxsoppa.

Läs också Charlottes kolumn om toffelhjältar och våra konservativa attityder.

Linda · 17 years ago
Vi är på väg, C o jag! Lite dum tid bara, folk är väl för det mesta på jpbb då? Om man är en vanlig kontorsråtta alltså.

Peppe · 17 years ago
Vad roligt att ni kommer! Tanken är väl att folk ska kunna komma på sin lunchrast och inte behöva gå tidigare från jobbet el dyl. Men du har rätt i att det funkar bäst då man jobbar i stan.

Linda · 17 years ago
Ah, så sant. Lunchrast, hade glömt det fenomenet!

Lurkeslurk · 17 years ago
Det var en bra, men skrämmande, kolumn. I min värld, befolkad av idealister/ humanister, ser jag ofta att de förhållanden som lyckats balansera hyfsat jämlikt också efter att barn(en) kommit in i bilden är de som håller bäst och verkar lyckligast, om man får använda en sån term. Visst tror jag att det finns "traditionella" förhållanden som kan funka, om båda är med på det, men alltför ofta är det inte så att båda är med på saken, utan det bara blir så, för att det är så lätt att glida in i roller. Så föds mycket lätt bitterhet i något skede:-/

Peppe · 17 years ago
Lurk: du har så rätt och jag har precis samma erfarenhet.

stara-sara · 17 years ago
intressant kolumn! jag reagerade speciellt på avsnittet om toffelhjältar: är synnerligen övertygad om att min man ses just så av vissa, och det för att han är så extremt trygg i sin mansroll att han inte behöver ödsla tid på att bevisa att han är MAN-man.däremot går han ett korståg i motsatt riktning och försöker skapa forum och förebilder där män får ha en emotionell anknytning till sina ungar, eller tja, ens en relation! pappastolthet! som vi vet uppstår det verkliga bandet bara om man verkligen ÄR hemma och gör det som ska göras i ett hem.I love him.

Peppe · 17 years ago
Stara-Sara: du verkar sannerligen ha en fin man.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.