V'e4rdighet framf'f6r allt. v'e4rdighet.

19 years ago

Vi har talat om det f'f6rut. Diaboliska strumpbyxdesigners. M'e4nniskor som f'f6rest'e4ller sig att kvinnor som anv'e4nder strumpbyxor har 90 cm l'e5nga ben och en 'f6verkropp som i j'e4mf'f6relse f'e5r j'e4tten i Twin Peaks att se hobbitaktig ut. Res'e5ren p'e5 tightsen n'e5r mina armh'e5lor, medan det alltid uppst'e5r ett glapp d'e4r benen b'f6rjar. Redan under dagistider st'f6rde det h'e4r fenomenet mej till vansinnets brant, och sanna mina ord, det har sannerligen icke blivit b'e4ttre p'e5 gamla dar.

Just idag tr'f6ttnade jag p'e5 att o'e4ndligt f'f6rsiktigt knyppla upp de lilaf'e4rgade strumpbyxorna* och tog ist'e4llet i med h'e5rdhandskarna. Hoppade upp och ner samtidigt som jag hissade upp strumpbyxorna genom att, d'e5 jag var p'e5 v'e4g upp, rycka i res'e5ren.

Samtidigt promenerar VD:n f'f6rbi glasv'e4ggen till redaktionen. Eftersom vi b'e5da 'e4r v'e4luppfostrade m'e4nniskor h'e4lsar vi artigt p'e5 varandra och ignorerar faktumet att han nu sett mer 'e4n n'f6dv'e4ndigt av mej.



*strumpbyxor 'e4r o'e4ndligt 'f6mt'e5liga, andas man f'f6r h'e5rt p'e5 dem sl'e4pper de omedelbart n'e5gra maskor och man ser ut som en heroinhora.

Ninde · 19 years ago
H'e4r sysslas det med str'e4ngteorin n'e4r vetenskapen inte ens l'f6st strumpbyxproblemet 'e4n! H'e5ller med dig peppe! :)

Peppe · 19 years ago
Tack. Upp p'e5 barrikderna!

sandra · 19 years ago
Hahahahaha! Jag dog av skratt nu. Det d'e4r var det roligaste jag l'e4st idag. Och kan se det framf'f6r mig. Hoppandet och ryckandet. Och varf'f6r i helvete kan de inte g'f6ra benen l'e4ngre? Vad 'e4r det f'f6r sadist som tycker att det 'e4r skitkul n'e4r strumpbyxornas gren hamnar mellan kn'e4na samtidigt som man b'e4r en trave b'f6cker och inte kan g'f6ra n'e5got 'e5t det? Hata.

Basse · 19 years ago
Vad'e5, ni kvinnor 'e4r faktiskt j'e4ttejobbiga. Har ni t'e4nkt p'e5 att strumpbyxorna 'e4r perfekta och era egna ben 'e4r f'f6r l'e5nga? Sk'e4rp er.

Ylva · 19 years ago
Jag har skrivit det h'e4r p'e5 flera st'e4llen men kan inte l'e5ta bli att dela med mig av mitt hetaste tips igen: N'e4r man v'e4l har stoppat in sig sj'e4lv i strumpbyxorna (och hur man g'f6r det har jag inget bra svar p'e5) tar man ett par trosor, eller en totalt osexig g'f6rdel som jag brukar g'f6ra, ovanp'e5. S'e5 sitter strumporna uppe! Fast d'e5 f'e5r man ju inte flasha f'f6r VD:n f'f6rst'e5s... ;-)

Ika · 19 years ago
'c5h, det 'e4r s'e5 sk'f6nt att se att andra kvinnor ocks'e5 har problem med f'f6r korta strumpbyxben! jag sysslar med lite j'f6mf'f6rande unders'f6kningar, och helt ovetenskapligt (eftersom samplet i allm'e4nhet 'e4r ett par strumpbyxor per m'e4rke/butik) kan jag meddela att KappAhls strumpbyxben k'e4ndes superkorta, men att Sepp'e4l'e4s var h'e4rligt l'e5nga. Men egentligen, varf'f6r kan de inte g'f6ra strumpbyxor enligt jeansprincipen, dvs med en midje- och en benstorlek?

Peppe · 19 years ago
Ika: ja! precis! om man kan g'f6ra jeans i olika modelle borde det vara en kakbit att sy strumpbyxor p'e5 samma s'e4tt.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Peppe Öhman

Peppe Öhman

Peppe Öhman författare och journalist bosatt i Los Angeles med maken Magnus och barnen Vidar och Majlis.