På ett tåg till göteborg

12 months ago

Nu har jag precis satt mig på ett tåg till Göteborg. Jag ska dit med jobbet och har inte varit i Göteborg sen jag var liten och gick på Liseberg, så det blir helt nytt för mig.

Det kändes sorgligt att säga hejdå till Gunnel i morse. Vi vaknade som ett nyförälskat par, sovandes näsa mot näsa och hon är den finaste jag vet. Min sorg över att vara trött är ibland lite ett hej ta över min personlighet mode, som en dimma jag ska jobba mig igenom eller förbi. Orkeslös i själen liksom. Den skuggar lite mina njutmöjligheter och min närvaro, inte för Gunnel men för egen del och jag går runt och känner mig sorgsen sådär lite ofta. Jag tror att ju mer med hon blir och desto mer levande allt på något sätt blir, desto mer blir jag medveten om min egen historia och mina sorger. Stolt över att vara på en väldigt annan plats själv, men kroppen och hjärtat är ibland kvar. När jag håller om och tröstar henne, lugnar, så har det de senaste kvällarna varit som att jag också lugnat en liten mig själv.

Jag hinner inget mer än dig, mitt huvud kommer inte runt dig och det kanske är just det som är hela grejen skrev jag som en anteckning för några dagar sen. Jag söker fortfarande min väg, gör saker med vänner, men jag får inte riktigt bort den där andan i halsen skynda till nästa känslan. Men jag har inte orken att skala av mer heller. Jag behöver energin utifrån också.

På ett tåg till Göteborg

Så i lördags lyckades vi mamas som åkte till Madrid att få till en date.

Balzac på en lördag kändes tydligen som en fushion av Paris och New York. Och tiden stannade. För några timmar var det bara vi. Och jag älskar att umgås med Petra och Pernilla. De är med mig på alla plan och där vi är lika synkar vi, och där vi är olika lyssnar vi och vill förstå.

På ett tåg till Göteborg

Att prata ikapp tar några timmar, trots att vi har tre chattar igång dagligen.

På ett tåg till Göteborg

Tackar mamahood också för att jag fick träffa och lära känna två av mina absolut närmsta. Vilken grej.

På ett tåg till Göteborg
På ett tåg till Göteborg
På ett tåg till Göteborg

Och igår kom jag ut i studion för första gången på länge. Jag vet inte ens när jag var där sist. Det är min andra plats där tiden försvinner.

På bröllopet vi var på fick vi med oss matcha set hem, och jag har ju verkligen varit core caramel macchiato men det är gott att kunna varva. Gulliga tjejen på Pepstop sist gav mig en tutorial om hur hon gör matcha. Och jag fick lära mig att vispen fördelaktigt ska stå i ett vispställ, för att bibehålla formen. Så jag provade att göra några. En till mig och några till roligt i höst! Kul att testa nytt.

På ett tåg till Göteborg

Nu ska jag njuta av egentiden, titta ikapp lite serier. Träffa två Hannor, en Hanna och en Hannah, som jag pratat med i år och aldrig träffat. Så fint med en ny stad, nya möten och att bli lite rundvisad.

Jag ska också säga hej till servettringarna på APLACE. Det blir gull.

Och ni, jag har ju inte fått min statistik på hela sommaren så det har känts lite som att skriva till sig själv utan att veta något eller kunna se. Men så igår fick jag update och kunde se att ni är kvar. Gladast är jag<3

Hoppas ni får en fin måndag!

<3

Mimmi · 12 months ago
Går in dagligen för att se om du uppdaterat, förlåt att jag så sällan skriver något. Men du ska veta att du inspirerar!

Jeanette Åkerberg · 12 months ago
Men♥️ blev helt varm i hjärtat. Tack för så fina ord.

Åsa · 12 months ago
Jag instämmer

Jeanette Åkerberg · 12 months ago
♥️♥️♥️♥️

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Jeanette Åkerberg

Jeanette Åkerberg

Konstnär, keramiker, jurist & mamma. Här inne vill jag dela med mig av det som inspirerar mig, och om det som är svårt. Om livet som mamma. Om härliga outfits & inredning. Restaurangbesök eller härlig mat. En blandning av allt jag älskar & det som gör mig glad eller berörd.

Instagram: @jeanetteakerbergceramics