Så sitter jag här igen i soffan med en sovande Gunnel i vagnen bredvid. Bara är i tiden. Funderar på om sommaren ens är varm och fin? Det är hektiskt med barn. Att vara i nuet men att knappt ändå hinna hämta andan. Det jagas och det underhålls.
Aldrig njutit så av att bara få sitta ner en stund.
Vi varvar fler utflykter med hemmalunk. Jag är nog mer ivrig att göra saker än Eric men så mysigt när han hänger på. Att uppleva ihop.
Gunnel ramlade från soffan för några dagar sen och 1177 tyckte vi skulle åka in och kolla henne på Astrid Lindgren. Så det blev väldigt tidig utflykt och hänga på låset frukost på Vetekatten för att fira att hon är okej.
Vi har varit på loppisar och det är ju ännu en livsfarlig aktivitet med ”ivrig kan inte riktigt, men vill och gör ändå unge”. Särskilt vid kategorin glas och prydnadssaker. Pust.
Men jag hittade en fin gammal köksvåg så jag kan väga keramiken i studion och slippa gå till bensinmacken för att väga allt och köpa frakt där.
Såg @ebbaroglands vardagsrum och tänkte att där hade jag gärna bott. Älskar såna soffbord. Så vackra. Och materialkombinationerna. Allt så smakfullt utvalt.
@sidselalling är alltid härlig inspiration och i det hon skriver här kände jag copy paste så jag delar det vidare till er.
Vi tog oss till Marabouparken och konsthallens innergård var väldigt vacker.
Helt up my alley.
Amma på en bänk. Och jag har ju alltid sneakers pga går mycket och det är så skönt. Men jag unnade mig lite härliga skor, bytte sen påväg tillbaka till bilen pga får alltid skavsår. Men fin en stund!
Utställningen hette The flow of everything. Det var en väldigt ball lokal att presentera konst i. Men just den här utställningen var väldigt abstrakt, smal och lite pretentiöst otillgänglig. Det fanns inget budskap att riktigt hålla i handen. Konst som inte riktigt talar till den större massan utan mer en inre krets. Alla gillar ju olika men det var vår upplevelse.
Kofta från Zara, Gannikjol och skor från Miista. Halsband köpt i Venedig.
Parken var den klara behållningen. Vacker dold liten pärla att strosa i.
Restaurangen till museet var inte heller så rolig, bränd cappuccino, de var trevliga och gjorde om men den var likadan. Och mat som verkligen kostade mer än den smakade. Kanske därför det var rätt tomt där. Inte som Millesgården där maten är en förlängning av upplevelsen.
Glad oavsett att vi åkte dit och såg. Det är alltid en upplevelse att uppleva och att bredda sina vyer. Jag sa också det i bilen att ibland måste ju vissa saker vara dåliga, i kontrast till allt som ofta är bra!
Fick hälsning från Hoby Kulle herrgård där mina servettringar finns och ofta dukas med. Blir lika glad varje gång jag ser dem på en så vacker plats.
Det är så viktigt med folk som tror på en tidigt. Tacksam för Tove som driver Hoby tillsammans med sin kille Benjamin. Att jag fick ställa ut ladies och att de köpte servettringar innan de blev poppis.
Deras orangeri och otroliga herrgård är verkligen värt en visit om ni är i krokarna Skåne, Bräkne-Hoby.
Så fina rum på Hoby. Blev kär i den här mattan. Jag hade lyxen och förmånen att besöka dem pre season så min kompis Alina och jag bodde ensamma på herrgården och fick välja vilket av rummen vi ville bo i.
Mer Sidsel. Alltid så pangig i stora kavajer och korta kjolar.
För övrigt är ju namnet Sidsel så vackert. Och ovanligt.
Kollade igenom sminktutorials från så naturligt snygga @violabergstrom. Älskar hennes bryn och lyster.
Jag målar mest rouge på kinderna och lite i pannan. Och har foundation på näsa och haka. Fint såhär med glow på näsan också. Kanske får köpa något glowigt och prova att ha så!
Är väldigt i en ”rostfri stål och trä” fas. Tänk att kunna köpa tomt och rita sitt eget hus. Hade ju verkligen varit något.
Fick liten stund i studion igår. Gjorde servettringar som ska till @aplace butiker i Stockholm, Göteborg och Malmö. Blir ringrostig när jag inte gjort servettringar på ett tag, lite som med pannkakor att den första aldrig blir bra och sen stegvis blir allt bättre. Men igår blev alla fina från första ringen. En liten energipåfyllning.
Reklam för egen verksamhet.
<3
Konstnär, keramiker, jurist & mamma. Här inne vill jag dela med mig av det som inspirerar mig, och om det som är svårt. Om livet som mamma. Om härliga outfits & inredning. Restaurangbesök eller härlig mat. En blandning av allt jag älskar & det som gör mig glad eller berörd.
Instagram: @jeanetteakerbergceramics