Jag pratade med någon om det för någon dag sen. Hur viktigt det är med uppmuntran tidigt. Tänk om ingen hade skrivit om mina ladies tidigt, om ingen köpt vid första släppet. Om jag inte fått peppen där när jag inte alls va bekväm med leran eller visste mycket alls.
Jag säger inte att jag vet massor idag men jag har verkligen lärt längst vägen. Det går att se en process. Ladiesarna har fått större kroppar och mindre huvuden. Detaljer. Mer finlir. Men de tidiga har också väldig själ i sig.
Jag bara tänkte på det, hur vägar kan ta olika riktning. Och hur tacksam jag är för de där första ”om du säljer kommer jag köpa”. Hur jag brukade ha puls innan varje släpp och ha block och penna för att hinna med.
Sanslöst tacksam faktiskt. För både keramiken och er.
En tidig lady i Pias studio i Västerby. Där jag lärde mig så mycket omsvärmad av de finaste av kvinnor.
Liten lady hemma. Den bruna glasyren har alltid följt med.
Två av de första ladiesarna hemma hos min fina fina vän Alina.
En av mina ladies från utställningen på WAY. En av mina favoriter.
Mother no. 2 som finns hos The ode to.
Jag gjorde ladies med barn under graviditeten med Gunnel. Älskar dem och allt de symboliserar.<3
Konstnär, keramiker, jurist & mamma. Här inne vill jag dela med mig av det som inspirerar mig, och om det som är svårt. Om livet som mamma. Om härliga outfits & inredning. Restaurangbesök eller härlig mat. En blandning av allt jag älskar & det som gör mig glad eller berörd.
Instagram: @jeanetteakerbergceramics