Trevlig fredag önskas från mig, och ett litet inlägg dagen till ära, som jag lyckas knåpa ihop!
Ni vet väl att jag inget annat hellre vill, än hänga mig kvar här. Att få fortsätta vara en del av Thewayweplay, med alla coola kvinnor.
Får ofta påminna mig om vilket privilegium det faktiskt är, att vara just utvald. Att få vara med, i det vackra och kreativa rummet. Att få skriva mina små texter ibland, och att lägga upp några bilder som jag tänker kanske kan inspirera någon. Och det sjuka är, att jag även inspirera migsjälv rätt ofta… med dessa inlägg/upplägg. Hur märkligt det än låter!? Liksom att man tvingas anstränga sig lite mer i vardagen, för att allt ska se aningens mer elegant ut. Och det blir man ju bara glad över, själv. Hänger ni med?!
Alla borde egentligen börja blogga!! Ett fint sätt att visa uppskattning kanske, över allt det i livet att vara tacksam för.
Egentligen en alldeles för varm dag, men kliade i tårna över att äntligen få testa dessa boots. Letat och funderat i en evighet. Har jag någonsin ägt några coola boots?! Sedan Dr.Martens på 00 talet typ. Vad har jag haft på fötterna egentligen??
Grävde fram denna carcoat/trench längst in i herrgarderoben. Minns nog att jag och min man Jonas köpte denna på något litet vintage-krypin i Hägerstensåsen för massor av år sedan. Märkligt nog passar den bättre på mig, än honom, sådär 15 år senare.
Carcoaten i sin helhet om ni önskar att se, med ett klassiskt rutigt foder. Ljuvlig i mina ögon. Älskar den stora runda raglan axeln, och höga slaget. Eller jag älskar faktiskt allt, och kan inte fatta att den hängt där inne hela tiden.
Nu ska jag berätta lite mer om bootsen. Kom på det smarta, att söka efter designer-boots-Sale. Hittade dessa för halva priset, och det är Jimmy Choo. Otroligt kvalitativa. Och de var megasköna, trots hårt läder.
Rolig detalj var den subtilt guldskimrande glans. Längst fram på tå, samt lite längs kanten på häl.
Vad mer har hänt! Var på ett ljuvlig frukost event för nylanseringen av danska beauty brandet Nilens Jord.
Härliga produkten av både make och hudvård. Produkterna hittar ni här.
Själv älskade jag Hydra glow SPF 15 för massa härlig återfuktning och lyster.
Alltid så trevligt och mysigt när man får chans att gå på sådana här event. Fördelarna med att vara en blogger hehe…
Såhär kan man också välja att se ut. Som besatt av tendensen “harem brallan”. Har verkligen velat anamma och testa bära. Kul med ny siluett på ben kan jag känna. Man ser liksom snyggt mysig ut, stylat med ballerina och fluffig härlig tröja. Gillar ni? Kanske inte helt lätt eller?!
En vy från &Otherstoires office en vanlig dag.
Uppe i studion och grejar på med lite framtida designs. Hemligt som vanligt.
Så har jag hunnit mig en tur till Paris för lite inspiration. Här på visit i Acne studios nya showroom.
Snyggt coolt rått. The dressingroom.
Såhär såg jag ut när jag var i Paris. Rutiga kickflair brallan, samt blårandig skjorta, under vintage läderjackan. Också en look. Allt är en look väl.
Är ni intresserad av mer designer vintage tips? Likt den ni fick från Copanhagen för några inlägg sedan. Här en hel våning av historia som går att köpa. Sjunde våningen Printemps Haussmann.
Sånt här går ju ja igång på! När plaggen/skorna/accarna är märkta med säsong samt årgång. Just här hos Printemps, med en liten bild från runway dessutom. Love love!!
Prada fall winter 2010!
Okej då tänka jag att jag tar och listar alla mina favoriter. Först up designer vintage store, Bobby i Marais. Finns en till också, även den värd ett besök.
Håll även ögonen öppna för potentiella pop-ups. Denna ramlade jag över, för att jag skulle besöka butiken Nuovo som låg precis vägg i vägg. Hittade en otrolig Miu Miu klänning från 2007 här inne! Inte så himla dyrt dessutom. Tycker allt kändes väldigt prisvärd i Paris faktiskt.
Nu får ni titta på bilden av mitt sardin-snacks medans jag listar alla de bästa. Here we go.
Bobby, Thanx God Im a V.I.P, Systéme Solére, Skat vintage, Palace Callas Vintage, The Room Vintage shop, Revoir vintage, Predilection, Iconic vintage, Open dressing och The statement.
Kommer fortsätta utforskandet. Hade fler butiker på min lista, som jag inte hann besöka just denna gång.
Lite från hemmet.
Harem-brallan med klack är också fint.
Keramik från Fanny Schultz.
När hallen är stylad och fin, så måste man passa på att ta en bild. Ni vill inte veta hur mycket tid och energi jag lägger på att försöka hålla just hallen någorlunda i schakt. Ett ständigt förfall. Så är det väl för alla eller!?
Okej det var allt för idag. Trevlig fredag och helg alla vackra.
Några frågor kanske!?… nu när jag tänkt att jag ska komma igång, igen och igen. Med bloggeriet. Hjälper ju om man får någon fråga tänker jag. Snälla ställ en fråga bara. Nått vill ni väl veta? Ehhhhh….
Johanna · 10 months ago
Älskar din ljusgröna stickade tröja, vilket märke?
Frida Billegren · 10 months ago
Ja visst är den ljuvligt grön. Tröjan är från Stories.
Bea Hellman · 10 months ago
Jag vill veta vilka fem nyckelplagg ska man satsa på i höst? Tipsa! Och sen vill jag ha en Paris vintageguide som en artikel på TWWP!
Frida Billegren · 10 months ago
Vilken bra fråga! Nästa inlägg kommer handla om just det, nyckelplagg för hösten! Och ja, ordentlig vintage Paris designen guide kommer efter nästa resa. Sålänge får ni hålla tillgodo med listan över butiker finnes här i detta inlägget.
Johanna · 10 months ago
Åh, jag skulle vilja ha tips på dina bästa restauranger i Paris (och såklart vilja veta när vi åker dit tillsammans).
Frida Billegren · 10 months ago
Tips på Restauranger adderar vi från nästa resa. Du och jag tillsammans! Nu när jag rest ensam såhär, och på så kort tid, har jag inte hunnit med några restauranger tyvärr. Dock har jag några tips från förr som jag kan berätta om. Puss
Petsport · 10 months ago
Erat hus är så fint, en riktig 70-tals husdröm med underbar modern Scandinavian twist❤️
Jess · 10 months ago
Harembrallan!! Är de arket? Vilken storlek har du? Har varit sugen länge men osäker när man ska beställa, Tack för fin blogg! Kram jess
Sara Sara Frii · 10 months ago
På önskelistan: Paris vintage guide
Frida Billegren · 10 months ago
Yes jag förstår. Ni vill ha en tydligare guide än detta. Lovar en mer utförlig efter nästa resa. Så länge, pinna de jag nämner i listan här i inlägget på Google map så har du kvar till din nästa Paris resa. Kram
Lollo · 10 months ago
Hurra vilket långt och härligt inlägg! Ge mig tips på bästa krämen, serumet i vinter. Please
Ellen · 10 months ago
Hej! Jag undrar över de djurmönstrade ballerinaflatsen med spänne som du har på dig här i detta inlägg! Så snygga! Älskar detaljen med att strapen är sned:) Var har du köpt dom? Angående inlägg och vad man vill se mer av så älskar jag att följa med i vardag, och din vardag känns så extra spännande! Sen gillar jag att få följa med in i garderob, rutiner-tänk, tema och inspiration hur du vill ha kommande säsong/årstid, personer/saker du inspireras av osv! Även typ whats in my bag är intressant eller vilka favoriter i livet du köper igen o igen. KRAM
Frida Billegren · 10 months ago
Hej Ellen och tack för ditt fina medelande. Ballerinan är från Arket och jag köpte dem i våras tror jag det var. Ser att de har samma modell nu fast i leopard. Var lite sugen att även köpa dessa, men jag hejdade mig. Man kan ju inte köpa allt som är fint eller hur! Så bra och inspirerande idéer vad jag kan blogga mer om. Hjälper otroligt mycket när ni säger vad ni vill ha för slags inlägg!! Lätt att fastna lite, och man liksom tänker, vem vill ens höra om detta här! Men har förstått att det är mode alla kvinnor vill se, så lovar massa sådant. Både inblick i garderoben samt lite hur jag tänker kring uppbyggnad kanske. More to come this fall helt enkelt. Varma kramar Frida
Annette · 10 months ago
Så roligt att du är här igen och vilket inspirerande inlägg! Varifrån är dina haremsbyxor?
Frida Billegren · 10 months ago
Tack gör mig så glad att höra. Harembyxorna är från Arket. Dock var de slutsålda sist jag kollade men de kanske kommer in igen!?
Jess · 10 months ago
Haremsbyxorna, är de dem från arket? Storlek? Kram jess
Frida Billegren · 10 months ago
Hej Jess, yes brallan är från just Arket. Good spotting hehe. Jag har storlek 38. Kram
Ellinor · 10 months ago
Yes, önskar ett inlägg om nyckelplagg, men även ett om nyckel accessoarer och skor.
Frida Billegren · 10 months ago
Hej Ellinor. Perfekt!! Många vill ha samma märker jag. Då blir det fokus på nyckelplaggen och accar/skor i nästa inlägg. Kram
Eva · 10 months ago
Älskarrr när det finns ett blogginlägg från dig! Du är en stor inspiration för mig. Allt fashion och interiör är av intresse. Och massa bildgodis. //Eva