Nu har vi ju flängt runt rätt så mycket… London och annat. Så tänkte det kunde vara kul att titta lite mot insidan. Hemmet. Vad är det jag har i mina gömmor egentligen!! Vad hittar vi “in the treasure boxes” av skatter?? Okej nån skrev faktiskt och frågade om detta. En person ville veta…
Så är det ju också så j*vla kallt… vem pallar ens gå ut. Kom så tittar vi, treasures to keep for years and years. Det får blir veckans tema det.
Det är Söndag, och egentligen brinner det i fingrarna för att beta av alla vårens sysslor ute i trädgården. Men det är helt enkelt för kallt för det. Så tänkte visa lite från mina mode-skatter nere i studiorummet istället. Vårt tillfälliga sovrum och garderob.
Dont mind the face… Lyckades komma över denna magiska treasure klänningen… all time high. Från Susan Fang co-lab &Otherstoires, som vi lanserade i förra veckan. Kanske kommer bäras på ett bröllop inom kort!??
Eller så skulle jag nog kunna styla denna maräng tillsammans med ett par blåa vida denims, och kanske en svart boot med klack! En oversizad kavaj över axeln, och enligt mig en outfit ok att bära på ett office. Kanske en helt vanlig torsdag till och med.
Ska vi snacka lite accessoarer! The jewellarys. Smycken som verkligen kan lyfta vilken look som helst. Eller varför inte ett kedjebälte, just som detta. Som jag designat för Savoir, som vi släppte nu i höstas. Elegant men samtidigt lite punkig vibe. Love it!
Såhär stylade jag Savoir bältet nu i veckan. Kändes hett! Önskar mig ett i guld också… får se om jag får tillfälle att göra ett till en annan kollektion kanske. Så snyggt med kedjebälten över lag, visst håller ni med om det! Eller så kanske ni inser det nu?? Hehe…
Jag har ju ett extra speciellt öga för just skor, om ni inte redan visste. Kanske det viktigaste i en outfit, om ni frågar mig. Älskat dessa Acne mules med bambuklack i många många år nu. Vill minnas att jag köpte dem 2015. A true treasure piece, att behålla i många år från nu. Ska aldrig göra mig av med dessa. Någon annan som har dem? Och minns!? Tiden när Acne fortfarande var inom räckhåll av pris.
Gillar att lyckas komma över speciella samarbeten. Här H&M co-lab Iris Apfel. Älskar den galna quirky viben i dessa tygtofflor. Kommer nog aldrig sälja dessa heller. A true treasure.
Alltid på jakt efter nya eller gamla skor att förgylla min garderob med. Här en glittrig och med en stadig klack. Och mega-rund tå. Ganska nyligen inköpta från Arket. En födelsedagspresen. Jag som också jobbar med skor, kan säga att dessa är av hög kvalitet. Med tanke på vad man får betala. Letar alltid efter speciella ting, som då också håller en viss standard.
Sedan till en av våra egna designs från Stories. Senaste Savoir nu från i vår. Finns fortfarande att köpa om ni blir sugna. Ljuvlig som bröllopssko tycker ni inte!!
Andra skor jag gärna skulle lägga vantarna på. Någon som missat ballerina-trenden? Absolut trendigt nu, men också en klassiker. Dessa var jag med och brainstormade fram för &Otherstories.
Och vi gjorde dem också med en klack i vitt. Bröllop, bröllop!! Eller bara till ett par jeans. Så snyggt. Dress up dress down.
Mer från insidan. Hyrde ut huset i några timmar för en fotografering. Ett omslag för en bok så kul. En bra anledning att städa, och att ställa allt fint, iordning och tillrätta. Jonatan Unge och Bianca Meyer var det som var huvudpersonerna, och de ville små-pratade med mig i här i mitt kök! Det var kul. Älskar när det händer kreativa grejer här i hemmet.
The future garden. En trädgård, som otåligt står här på rad och bara väntar. De tillfälliga blomsterbänkarna efter fönsterväggen. Väntan på sol och varmare dagar, kring en poolen och cortenståls-längorna. Snart är det sådär vackert igen. Längtar.
Kitchen views.
Och alla mina planteringar. Små som stora. Tänk att allt liksom startar från ett ynka litet frö. Eller rot eller knöl, som sakta väcks ur sin dvala.
Tänkte att vi kanske skulle ta och fixa iordning allt med poolen denna helg. Men insåg att det nog får lov att vänta… Jonas vadar i kalsong. Plockar bort alla stöttor under taket. Iskallt fjolårsvatten som snart ska renas.
Tänk för snart så är vi här. Svårt att tro men det kommer bli varmt.
Och alla små sorgsna växter vid min bänk. Törstande efter att få äkta dagsljus, och en ljummen vind. Kommer alltså bli såhär! Om några månader. Ljuvligt alltså. Amarant har vi här.
Just look at this. Längtar, längtar, längtar. Puss och trevlig vecka.
Designer för &otherstories. Skriver om mode och stil, i miljö av ett hem med familj.
Instagram: frida_billegren