En av veckans glimmers stod gårdagens kräftskiva för!
Stora fikonblad från trädgården fick pryda dukningen och min vän Li hade bland annat gjort ett ljuvligt smör smaksatt med harissa.
Kryddsmör ändå, så underskattat och enkelt sätt
att piffa upp vilket bröd som helst!
För ett tag sedan gjorde jag baguetter i ugnen med ett sardellsmör från Allison Romans kokbok
Nothing Fancy.
Sanslöst gott till en syrlig grönsallad och alldeles
perfekt som ett matigare tillbehör.
*
Vitlöksbröd med sardellsmör
4–8 portioner
Du behöver:
1 hel, mindre vitlök, klyftorna separerade och skalade
60 g sardeller, avrunna
125 g osaltat smör, rumstempererat
Chiliflakes – Valfrit
Salt och nymalen svartpeppar
1–2 baguetter
Flingsalt
Finhackad gräslök eller persilja
Gör så här:
Sätt ugnen på 215 °C. Lägg vitlöksklyftorna och olivoljan i en liten kastrull. Värm på medelvärme i cirka 3 minuter, tills vitlöken börjar fräsa. Sänk sedan värmen till låg och låt vitlöken tillagas försiktigt i 15–20 minuter, tills klyftorna är helt mjuka och gyllenbruna.
Tillsätt sardellerna och ta kastrullen från värmen. Häll över vitlöken och oljan i en skål och tillsätt smöret och chiliflakes. Mosa allt med en gaffel tills du har ett krämigt vitlökssmör. Smaka av med salt och nymalen svartpeppar.
Dela baguetten på längden och bred vitlökssmöret generöst över brödet. Lägg baguetten på en plåt och grädda i 8–10 minuter, tills kanterna är gyllenbruna och krispiga medan mitten fortfarande är mjuk.
Strö över flingsalt och finhackad gräslök.
Knappt ett recept, men gott ändå!
Smaklig spis!
★
Åsa · 24 hours ago
Det låter gott
Emely Crona Stenberg · 24 hours ago
Mycket!