Imorse skickade jag iväg frågan till en av mina bästa vänner, Matilda, om vad man skulle kunna köpa i “sommarpresent” till sin kille.
Då hon alltid har de bästa idéerna så kommer här ett blandat urval av hennes och mina tips!
*
Uppdaterade trädgårdstofflor som även håller hög modegrad,
what’s not to like?
Från Zetas fina underlinje VIDEN.
Dessa tags, från L:a Bruket, har vi haft i garderoben,
eller bara hängandes på ett dörrhandtag som en fin och väldoftande detalj..
När min mamma och pappa gick bort ärvde jag dessa klassiska kokböcker som de fått i bröllopspresent.
Om jag inte minns fel så finns de i två delar?
Det finns mängder på Bokbörsen, så spana gärna in det!
Långa trädgårdshandskar från Hestra,
otroligt bra pris om jag får säga det själv?
Se om du kan hitta gamla vintage coasters
och ge bort en valfri dryck på er favoritbar?
Matilda kom med förslaget en tvål från Le Labo med doft av basilika. Men jag som är jättesugen på att testa Lilla Brukets limiterade doft rabarber/geranium röstar för en sådan!
En prenumeration på Euroman?
Mysigt att ta med sig på stranden..
(När man nu får tid att bläddra i ett magasin
med en aktiv 2,5-åring?)
Varför inte en knallgrön, gräsig olivolja till sommarens
alla grillmiddagar?
Ett par Rayban, hur mycket semester blir det inte?
I julklapp ett år gav jag min bästa vän Robin ett etui med blyertspennor, något som kändes både fint och minnesvärt,
då han skissar mycket för hand.
En liten bonus är att min pappa använde exakt likadana
pennor
när han levde..
Olivolja och kokböcker behöver ju absolut stöttning av ett
vitt, spritsigt vin, i alla fall i mitt hem..
Det var det hele!
*
Matilda · 3 weeks ago
❤️❤️❤️
carin · 3 weeks ago
Sommarpresent till sin kille? What? Varför skulle man köpa en "sommar"present till sin partner? Låter som något som man isf gör till sitt barn. Men till sin partner? Varför?
Emely Crona Stenberg · 3 weeks ago
Hej Carin! Tack snälla för din kommentar, kanske var det du som ställde samma fråga förra året då jag skrev ett liknande inlägg, men om inte så kommer förklaringen till varför jag ger min kille en sommarpresent i år, samma svar som förra året :) Min pojkvän och sambo lägger all sin vakna tid då han inte är på jobbet på vår renovering, det finns väldigt många andra sätt som jag visar min tacksamhet på utöver presenter, men oj så roligt det är att få packa in en onödig eller nödvändig pryl som jag vet att han kommer bli glad av. En mycket liten gest som poängterar att nu älskling, nu är det sommar och semester, tack för allt du gör, hoppas du kan njuta också! Det - är min anledning till varför jag ger en "sommarpresent" till min partner :) Jag önskar dig en härlig sommar och skulle du ej ha någon semester så hoppas jag att det finns små glimrande ögonblick i din vardag, utöver prylar och sommarpresenter som du kan njuta av. Varm kram Emely
Hanna · 3 weeks ago
Kul med sommarpresent! Jag har idé-torka när det gäller 40-årspresent till min kille som fyller i slutet av augusti, har du några tips? Handskarna från Hestra kanske kan vara något men jag skulle vilja köpa något mer :D Han gillar trädgård, matlagning, cykling och foto.
Paulina · 3 weeks ago
Men så underbart med sommarpresenter, det ska jag anamma. Sen tycker jag också precis som tipsen du delar med dig av, så behöver det inte vara något stort. Det kan vara allt från en flaska vitt till ett par solglasögon eller en riktigt bra bok. Är det genomtänkt och fyllt med omtanke känns det fantastisk, oavsett vad det är. Och dessutom tycker jag i alla fall att det är tusen gånger härligare att ge en present än att få en. <3 ha en finfin sommar!
Emely Crona Stenberg · 3 weeks ago
Tack snälla för din gulliga och reflekterande kommentar, jag håller absolut med dig! Tycker också att det är så mysigt och fint att få visa uppskattning, och det har ju verkligen inte med att göra vem som ger bäst eller dyrast present, det finns ju tusen saker att ge bort som inte eller knappt kostar någonting. Önskar även dig en ljuvlig sommar! Varm kram Emely
iben · 3 weeks ago
TACK för inspiration!! Idag och alla andra dagar.
Emely Crona Stenberg · 3 weeks ago
Tack själv för att du läser här inne, det betyder så mycket!
Camilla · 3 weeks ago
Tack för bra tips! Jag köper också alltid en sommarpresent till min man för att fira in sommaren och semestern! Tack också för en väldigt inspirerande blogg!
carina · 3 weeks ago
ÅH! JA till allt! och till present till någon man tycker om och extra fint som en liten uppskattning förstås. fin sommar!