När man är föräldraledig så är kanske inte luncherna de mest inspirerande man har, ofta tryter inspirationen och jag vet att många känner det samma.
Här kommer därför ett enkelt recept som känns
lyxigt och är mättande!
Grillat surdegsbröd med burrata, nduja och syrlig gremolata.
Perfekt som lunch, förrätt eller varför inte som mindre snittar till drinken?
Du behöver följande:
Levainbröd
Nduja
Burrata
Citron
Persilja
Olivolja
Honung
Salt & peppar
Blanda citronzest med persilja och en skvätt olivolja. Smörstek brödet så att det får en krispig yta och fin färg. Stryk på ett lager av ndujan och dela burratan så att du får fram det krämiga innehållet, bre ut över brödet tillsammans med krämen. Toppa med gremolata och ringla över lite honung. Avsluta med en skvätt citron och flingsalt. Tips är att även göra en syrlig sallad på fänkål som tillbehör.
Smaklig spis!
(Det befintliga receptet har jag hittat här. Jag adderade honung då jag personligen ville balansera upp med något sötare. För dig som inte vet så är Nduja en rökt, het salamikräm som får sin röda färg från chilipeppar. En italiensk specialitet man enkelt kan mixa med burratan för att få en något mildare smak.)
⁂