Två veckor sedan sist, ni vet vad som gäller:
En tjuvkik in bland telefonens skärmdumpar!
Det blir som vanligt en salig blandning mellan kläder och mat, högt och lågt men jag tror att det är precis så som ni vill ha det?
Denna vecka spenderar jag i Arild och sorterar ut saker från min mormors hus inför försäljning.
Förhoppningsvis kommer jag tillbaka full av inspiration med bilder på både inredning,
kläder och porslin från hennes gömmor.
Jag ska även passa på att besöka en bekant jag lärt känna via Instagram, hon och hennes kille lämnade Stockholm för den skånska myllan och köpte en fantastisk gård, även den i Arild.
Njut av den eventuella ledigheten med era nära och kära eller ensam om du vill, så hörs vi snart igen!
När våren är kommen är vi en del som känner att det
skaver i garderoben. Tur då att det finns så många förebilder
i min närhet som har en inspirerande stil. Sanna är absolut en av dem som hamnar på topplistan!
Flora är på ensamresa i Frankrike och varenda cell i min kropp är avundsjuk på det liv hon lever just nu.
Som ni redan vet har Nathalie Myrberg börjat
blogga här på TWWP. För dig som ännu inte hittat in till denna härliga plats av inspiration & ödmjukhet, klicka här.
Rasmus Weng Karlsen fångade en detaljbild jag verkligen fastnade för, så fina färger & material!
Här under en plåtning av Mary Duleu på Mallorca.
Tuvessonskan inspirerade mig till att laga en liknande
sallad till gårdagens middag.
Att vi nästan är där nu, när tomater smakar gott igen – Snart!
Förra året fick jag de fantastiskt sköna ko-mönstrade tofflorna från Blankens i present.
Med en hint från västen i denna bild är det verkligen dags att leta fram skorna på vinden!
Ännu en vän som åker upp på listan över bäst klädda – Fanny.
Det är det lilla som gör det!
T e x ett par fina solglasögon tillsammans med en läskande Bloody Mary. Kanske symboliserar det känslan av semester som vi alla längtar efter nu?
Ellen som driver Abrahmasgården säljer nu inte bara vintage utan även sin fina lägenhet. För dig som letar efter inspiration till hur man inreder en tvåa, då är denna precis vad du letat efter. Själv fastnade jag för de vackra detaljerna som andas 70-tal!
Många är vi som köpte rottingmöblerna Mastholmen från IKEA och förbarmade oss över den något plastiga sittkudden som kom till.
Nu har Bemz lanserat en ny typ av överdrag med tåliga utetyger så du slipper allt vad plastiga kuddar heter.
Kommer med all säkerhet bli en succé!
Glad påsk till er!
greta · 3 years ago
oj vad Fanny liknar en ung Elizabeth Taylor! :O
Emely Crona Stenberg · 3 years ago
Det ska jag absolut hälsa henne :)
Nathalie Myrberg / Catarina Skoglund · 3 years ago
Härligt inlägg och fina ord. Blev glad. ❤️ /Nathalie