Stockholmsvy

3 years ago

Nästa vecka åker jag till Stockholm för några fullspäckade dagar från torsdag till söndag.
Förutom att jobba och träffa mina extremt efterlängtade vänner så har jag självklart spanat in några nya
restauranger och butiker som jag ser fram emot att besöka!

 

 

Lennart och Bror Fisk

 

När vi bodde i Vasastan var Lennart & Bror vår självklara GoTo. Inte bara för att personalen är otroligt trevlig, deras mat är verkligen hur bra som helst, speciellt råbiffen.

L&B är ett ultimat afterworkställe och det blir inte mer opretantiöst än så här i Stockholms innerstad. Dock är det inte restaurangen på Birger Jarlsgatan som vi ska besöka utan deras nyöppnade filial med fokus på fisk & skaldjur.

Lennart & Bror Fisk ligger på Tegnérgatan 9 och ingen är gladare än jag att vi har bord där nästa lördag.

Stockholmsvy

Smör & vitlökskokta skaldjur med pommes.

Stockholmsvy

500 gram gratinerade havskräftor.

Stockholmsvy

 

 

Miyakidori

 

Fredagen kommer att spenderas på Miyakidori tillsammans med två av mina bästa vänner. Om det är något jag verkligen älskar så är det asiatisk mat och gärna grillad sådan.

Här går Tengu in som en självklar favorit men jag håller tummarna för att stämningen och maten är suverän även här.

Stockholmsvy

Miyakidori började som en pop-up i Söderhallarna men har nu öppnat eget i lokaler på Upplandsgatan 7.

Stockholmsvy

Vem tackar någonsin nej till grillat?

 

 

Reys market

 

Även om mycket här i livet går ut på att avnjuta god mat i trevligt sällskap så är egentid heligt för mig.
Därför tänker jag promenera bort till Söder och besöka Reys Market.

Reys är en vintagebutik som sammanfattar sig själv med orden: “Curated modern vintage market for minimalists and Fresh Prince fans”

Trevligt!

Stockholmsvy

Reys ligger på Katarinabangata 44

Stockholmsvy

Onsdag, torsdag, fredag 12-17
Lördag, söndag 11-17

 

Re:Deco market

 

Vi är många som har följt Elin på hennes drömresa om en vintage-galleria. Nu har drömmen äntligen blivit sann och konceptbutiken Re:Deco har slagit upp dörrarna på Linnégatan 4, Östermalm.

450 kvm av blandade vintageprylar och om jag ser rätt på bilderna så finns där även ett litet café där man kan avnjuta en god dryck i mysig miljö.

Stort grattis Elin,
hit går jag med stora kliv nästa vecka!

Stockholmsvy
Stockholmsvy
Mängder av olika vintagebutiker & hantverkare
under samma tak.
Stockholmsvy
Onsdag & torsdag 12 -18
Fredag, lördag, söndag 12-16

 

Vi ses snart!

 

 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.