Trots att jag har sökt runt bland intervjuer och reportage så finns det inte jättemycket information att finna om Jess Shadbolt. Därför får vi i detta porträtt fokusera mer på inspirerande bilder än en målande berättelse. Dock vet vi att att hon driver restaurangen King New York tillsammans med Clare de Boer och Annie Shi. Ett ställe jag absolut håller tummarna att få ett bord på om två veckor – gärna utomhus.
Låt oss besöka Jess en snabbis visuellt!
Jess Shadbolt
Något som slår en när man letar bilder på Jess är att hon alltid ser strålande glad ut på varenda en.
Jag som inte ätit ett äpple sedan 4-års åldern kan ändå bli varm inombords när jag tänker på doften av äppelpaj med vaniljsås.
Som sagt, alltid ett leende.
Det här är min barndoms fredagar i ett nötskal.
Slurpet i denna bild tillsammans med valnötter
och mängder av svartpeppar.
Klassiker.
Trevligheten i att äga en restaurang där Matthew McConaughey glider förbi lite casual med sitt svårstavade efternamn – För visst är det han?
Salvia och Smör – vilken dans.
Den här rätten verkar vara återkommande på King, dock undrar jag vad själva degen är gjord av då den är så spröd?
Ett bord för två tack!
Hygge.
En värdig slutkläm.
I kommande inlägg spanar vi in King lite närmre.
För det mina vänner, vill man inte missa!