Liberal sommarsmak

8 years ago

Visst blir man öppen för nya stilar på sommaren? Plötsligt känns hellånga 70tals klänningar inte som några som helst konstigheter, knytblusar som ett måste och spetstoppar som en naturligt val en måndagsmorgon.

 

LIBERAL SOMMARSMAK

Köpte den här oklara kreationen häromdagen på Judits Second hand, min absoluta vintage-favorit.

LIBERAL SOMMARSMAK

Invigde den i söndags när vi hade kalas för Max på Rosendahl.

LIBERAL SOMMARSMAK
LIBERAL SOMMARSMAK

Snyggaste systern i stan har också fått solsting och är även hon öppen för mönster, volanger och eklektiska accessoarer.

LIBERAL SOMMARSMAK

Nöjda småttingar proppfulla med socker. Lolas klänning är från HMs samarbete med illustratören Michelle Morin

LIBERAL SOMMARSMAK

Kusinhäng i äppelträdet.

En minst sagt lyckad söndag!

Klara · 8 years ago
Snyggt! Passar på att fråga var din systers snygga klänning kommer från? Och håller tummarna för att den inte också är vintage.

Lina · 8 years ago
Hej! Åh tyvärr vintage, beacons closet....

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Days like this

Days like this

“Vad är nu detta tänker ni? Varför är dom två helt plötsligt? Jo men det är nämligen så pass kul nu, att jag (Frida) flyttar in och delar bloggen med min syster Lina!
Kanske världens bästa idé tex?! Mallis och Stockholm, loppisar, recept, rutiga kuddar, cowboyhattar sa jag snacks?”

Lina, inredare och set designer och delägare till www.dustydeco.com med min man Edin som jag har Lola 7 år och Max 4 år ihop med. Bor på Mallorca och älskar att loppisfynda, vara vid havet, läsa, skriva och mest av allt att lägga oliver i vackra skålar, chark på vackra skärbrädor och hälla iskall cava i tunna glas och bjuda vänner på kalas hemma i trädgården.

mail: [email protected] instgram: linakjellvertzinterior

Frida, Säljer Second hand på insta, dukar bord! Är set designer och PR-person, får man plocka alla russin ur kakan så gör man väl det? Bor med mina pojkar Harry, 7 och Henry 2 och min snubbe Magnus invid tessinparken på gärdet, i Stockholm

mail: [email protected]

instagram: fridasfinds